Diyet

Yazın zayıflatan meyveleri

627views

Her yiyeceğin içinde belli miktarda kalori vardır. Dolayısıyla yediğimiz her şey bize enerji verir ve aşırıya kaçtığımızda kilo alma ihtimalimizi arttırır. Ama bazı yiyecekler vardır ki hem kalorileri oldukça düşüktür hem de içerdikleri bazı maddeler ve metabolizmamız üzerine etki ederek vücudumuzun yağ yakmasına, yani zayıflamamıza yardımcı olurlar. Bu tür yiyecekler arasında yazın doğal olarak yetişen ve taze bulunabilenleri de vardır. Yazın zayıflatan meyvelerini sizin için araştırdık.

 

 

Dut

Dut, bolca lif ve potasyum içerir; üstelik gayet de lezzetlidir. Tatlı krizine girerseniz, beyaz şeker içeren tatlılar yerine bu lezzetli ve faydalı meyveyi tercih edin. İster kuru tüketin ister taze… Dut zengin lif ve antioksidan içeriği sayesinde kan şekerinin düzenlenmesine katkıda bulunurken, vücudumuzu da toksinlere karşı korur. Bir de dutun içindeki “rezervatrol” adlı bir maddenin kalp sağlığını korumaya büyük katkıları olduğunu da eklersek herhâlde dut yemekten daha çok keyif alırsınız.

Kişniş

Maydanozgillerden olan kişniş o, sağlığa oldukça faydalı bir ottur. Yeşil renkli btkilerin genel özelliği olduğu üzere bolca lif içerir. Lifin yanında bol miktarlarda potasyum, çinko, fosfor gibi mineralleri de içerir. Yazın terleme yüzünden bol miktarda mineral kaybettiğimizi ve bazı minerallerin eksikliğinde yağ yakımının yavaşladığını düşünürsek, kişnişin faydaları daha net ortaya çıkar. Kişniş, zengin lif içeriği sayesinde de daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

Ananas

Uzmanların birçoğu ananasın, zayıflamaya yardımcı maddeler ve enzimler içerdiği konusunda hemfikir. Bolca su içeren ananas, yazın sıcak günlerinde kaybedilen suyu karşılamanın yanı sıra, proteinlerin daha iyi işlenmesine yardımcı olan ve göbek çevresinde yağ yakıcı özelliği olan bir tür protein de içeriyor. Uzmanlar ananasın şişkinliği de önleyici özelliği olduğunu bu sayede vücuttan ödem atılmasına yardımcı olarak daha zayıf görünmeyi de sağlayabileceğini ekliyor.

Kudret narı

Kudret narı da kan şekerini düzenlemeye katkısı olan yaz meyveleri arasında bulunuyor. Kan şekerinin çok fazla yükselmesini önlüyor; böylece insülin salgılanması yavaşlıyor ve vücudumuzun yağ depolama eğilimi azalıyor. Eğer bu meyve size çok ekşi geliyorsa yemeden bir saat önce bir miktar tuz attığınız soğuk suda bekletin. Ekşiliğin azaldığını göreceksiniz.