Sağlık

Yiyecekleri hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?

619views

Gıda zehirlenmeleri çok hafif şiddetli olabileceği gibi hayatî tehlike oluşturacak kadar şiddetli de olabilir. Bu yüzden gıdaların hazırlanması ve saklanması çok önemlidir. Doğru şartlarda saklanıp hazırlanmamış gıdaların sağlığınızı, hatta hayatınızı tehlikeye atabileceğini unutmayın. Yiyecekleri hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtlarıyla karşınızdayız.

Temizlik kurallarına dikkat edin: Ellerinizi ve besinleri iyice yıkamadan yemek yapmaya başlamayın.

Kurbaklagilleri pişirmeden iyice yıkayın bir gece önceden suda bekletin, ıslatma suyunu dökün, yeni su ilave edip pişirin. Pişirme suyunu dökmeyin.

Sebze ve meyveleri yıkarken deterjan ve sabun kullanmayın:  Meyve ve sebzelerin sabun ve deterjanla yıkanması faydadan çok zarar getirir. Sabun ve deterjanda bulunan kimyevi maddeler meyve ve sebzelerinizde kalır. Meyve ve sebzeleri önce bol su ile yıkadıktan sonra temiz su dolu sirkeli bir kapta bir süre bekletiniz.

Meyveleri soyduktan ve doğradıktan sonra bekletmeden yemeye özen gösterin:  Doğranmış meyve beklediği zaman vitamin kaybeder. Salatayı ise sofraya oturulacağı zaman hazırlamalısınız.

Etli yemeklere yağsız et ilave edin, yemeği pişirdikten sonra bir miktar sıvı yağ ilave edebilirsiniz.

Etleri ve yemeklerinizi kızartmaktan kaçının. Etler tencerede haşlama veya sebze ile pişmiş, veya ızgara şeklinde pişirilmelidir.

Yemeklerinizi pişirirken katı yağ kullanmayın. Sıvı yağ tercih edin. Katı yağ kan kolesterol seviyenizi yükselttiği gibi yağ değerlerinizi de bozar. Kalp hastası olma riskiniz artar.

Sebze yemekleri  az su ilave edilerek veya susuz olarak pişirilmeli ve pişirme suyu dökülmemeli. Sebzeleri haşlayıp suyunu dökerseniz suyu ile birlikte içinde bulunan suya geçen bütün vitaminleri de kaybetmiş olursunuz.

Yemeklerinizi az tuz kullanarak yapmalı ve tuz olarak iyotlu tuz kullanmalısınız. Çok tuz kullanmak ödem yaptığı gibi kilo vermenizi zorlaştırır.

Yemeklerinizi az tuz kullanarak yapmalı ve tuz olarak iyotlu tuz kullanmalısınız.

Besinleri saklarken şunlara dikkat edin

En sağlıklı pişirme kapları, çelik tencereler, en sağlıklı saklama kapları cam kaplardır.

Yumurtayı silmeden ve yıkamadan buzdolabında en fazla iki hafta saklayın: Kullanmadan önce yıkayın:

Yağları serin ve karanlık bir yerde saklayın. Yağlar güneşe maruz kaldığında yapısı bozulur sağlığınız için riskli hâle gelir.

Hazır besinlerin son kullanma tarihine dikkat edin: Son kullanma tarihi geçmiş besinler gıda zehirlenmesine neden olur.