Spor

Yoga Yaparak Genç Kalın

628views

Yoganın birçok faydası olduğunu biliyoruz. Düzenli yapıldığında yoga, vücudunuzun sıkı ve diri kalmasına katkıda bulunuyor. Pekiyi yoga, yaşlanmanın etkilerini de geciktirmeye katkıda bulunabilir mi? Yanıtını bu yazımızda bulacaksınız.

 

Yoga, genel sağlığı bozan ve özellikle cilt üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilinen stres hormonlarını azaltmakta etkilidir. Yoganın bir parçası olan nefes alma teknikleri de hem cilt hem de vücudun tamamı için gerekli ve hayatî önemi olan oksijenin daha bol alınmasına ve akciğer kapasitesinin daha verimli şekilde kullanılmasına katkı sağlar. Yoga egzersizlerinin temeli olan duruşlarla birleştiğinde bu etkiler, yaşlanma dolayısıyla ortaya çıkan belirtilerin gecikmesine yol açar.

Vücudumuzda, yaşlanma sürecinden en çok etkilenen cildimizdir. Kırışıklıklar, kuruluk, stres hormonları ve cildin yeteri kadar besin alamaması, bu etkilerin daha hızlı ve belirgin şekilde ortaya çıkmasını sağlar. Yoga egzersizlerinin sağladığı iki temel fayda, yani kan dolaşımını uyarmak ve kandaki oksijeni arttırmak, bu etkilerin geciktirilmesinde anahtar rol oynar.

Stres hormonlarının seviyesini de düşüren yoga, sinir sisteminde de rahatlama sağlayacaktır. Gergin ve stres altında olduğumuzda, kaslarımız da istemsiz olarak kasılır. Bu “gerginlik” sürekli olduğunda, mimik kırışıklarının derinleşmesini sağlar. Oysaki yoga, verdiği rahatlama sayesinde bunların da azalmasına yardımcı olabilir.

Yogadaki bazı duruş ve hareketlerin, özellikle lenf akışını kolaylaştırıcı etkileri bulunur. Bağışıklık sisteminizin çok önemli bir parçası olan lenf sisteminin daha kolay ve verimli çalışmasını sağlayarak, yaşlanmayı hızlandırıcı etkisi olan toksin maddelerin atılmasını da kolaylaştırabilirsiniz.

Tüm bu etkileri bir araya geldiğinde yoga sakin, akıcı ve eğlenceli bir egzersiz türü olması sayesinde, yalnızca sağlığınıza değil, gençliğinize ve güzelliğinize de katkıda bulunabilir.

Elbette ki sporun her alanında olduğu gibi, yogada da kendinize uygun egzersiz türünü seçmeniz gerekmektedir. Bir çok farklı yoga egzersizinden bazıları daha zorlayıcı ve sertken, bazıları da kolay ve daha az zorlayıcıdır. Düzenli olarak yoga yaptığınızda, rahatlamanız ve kendinizi daha iyi hissetmeniz bir yana, cildiniz, yüzünüz ve bedeninizin tamamı üzerindeki etkilerini kendi gözlerinizle göreceksiniz.