Sağlık

Yulaf Kepeğinin Faydaları

674views

Yulaf kepeği, tahıllar arasında pek rağbet görenlerden biri değil. Düşük kaliteli bir tahıl olarak görülüyor ve pek tüketilmiyor. Ama kolesterol, şeker hastalığı gibi hastalıkların beslenmeyle çok yakından ilgili olması ve fazla kilo sorunlarının giderek artması, bu lif zengini tahıla olan ilgiyi arttırdı.

 

Yulaf, lif açısından zengin tahıllardan biridir. Yulafın kepeğiyse lif açısından en zengin kısmıdır. Kepeğiyle birlikte tüketilen yulaf veya yulaf kepeği insan sağlığına çok faydalıdır. Öyle bazı durumlarda neredeyse ilaçlar kadar etkilidir.

Kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur: Lifli gıdaların kolesterolü düzenlemeye destek olduğu 1960’lı yıllarda keşfedilmiş. Daha sonra yapılan bazı deneylerde, düzenli olarak yulaf kepeği tüketmenin kolesterolü düşürmede, bazı kolesterol ilaçları kadar etkili olduğu görülmüş.

Kan şekerini düzenler: Yulaf kepeği kan şekeri üzerinde de, tıpkı kolesterol üzerinde olduğu gibi etki eder. Şeker hataları üzerinde yapılan bir deneyde düzenli olarak yulaf kepeği tüketen hastaların, ilaç dozları azaltıldığında bile, kan şekerinin düşük kaldığı gözlenmiş.

Tok tutucudur: Yulaf kepeğinin içindeki lif miktarı fazla olmakla kalmaz, çeşitlidir de. Yulaf kepeğindeki sindirilebilen liflerin bazıları midemizde jölemsi bir kıvama gelir ve sindirimi yavaşlatır. Bu sayede uzun süre tok kalmamızı sağlar.