Sağlık

Yulaf Kepeğinin Faydaları

390views

 

Bağışıklık sistemini güçlendirir: Yulaf kepeğinde bol miktarda beta glukan bulunur. Uzmanlar bu maddenin, bağışıklık sistemini güçlendirdiği kanısındadır. Gıda takviyeleri şeklinde bile satılan beta glukanı tüketmenin en doğal ve verimli yollarından biri de yulaf kepeği tüketmektir.

Kalp-damar sistemini korur: Kolesterol ve şeker seviyeleri üzerindeki olumlu etkileri sayesinde yulaf kepeği, kalp-damar sistemini de korumakta etkilidir.

Sindirimi düzenler: Lifli gıdalar sindirimi düzenlemede çok faydalıdır. Yulaf kepeği de tahıllar arasında en yüksek lif içeriğine sahip olanlardandır. Bu sayede ishal ve kabızlık gibi sorunları gidermekte yardımcı olabilir. Gün içinde bolca su içerek ve düzenli olarak yulaf kepeği tüketerek bu sorunları giderebilir ve engelleyebilirsiniz.

Kilo kontrolüne yardımcıdır: Yulaf kepeği sindirim sistemimizde ilerledikçe, çevresindeki suyu emerek şişer. Bu da tokluk hissine neden olur. Ayrıca bolca lif içerdiğinden, yediğiniz gıdalardaki karbonhidratın sindirimini yavaşlatır ve bir kısmının sindirilmesini engeller. Bu sayede tok olduğunuz için daha az kalori alır ve daha kolay zayıflarsınız.

Yulaf kepeği ülkemizde çok kolay bulunan ve ucuz bir besindir. BU yüzden en güvenli olanı, yulaf kepeğini doğrudan tüketmek, haplara bel bağlamamaktır.