Sağlık

Çayın Faydaları

666views

Çayı, dünya çapında en fazla miktarlarda üreten ve tüketen “çay sever” bir ülkede yaşayıp da çayın faydalarını bilmemek olmaz. Çaydan vaz geçemeyen tiryakiler ve güne çaysız başlayamayanlar için işte çayın faydaları.

Antioksidanlar: Çayın içindeki antioksidanlar, vücudumuzu yaşlanma ve çevre kirliliği gibi etkenler yüzünden oluşan zararlara karşı korumaya yardımcı olur.

Kahveye göre daha az kafein içerir: Çayın içindeki tein adlı madde, kahvenin içindeki kafein adlı maddeyle aynı etkileri gösterir. Fakat çayın işlenişi sırasında bu madde oldukça azalır. Böylece fazla kafein tüketmekten oluşan olumsuz etkilere maruz kalmanız daha zor olur.

Kalp krizi riskini düşürür: Düzenli olarak çay tüketmek, damar sisteminin temizlenmesini sağlar. Hollanda’da yapılan ve 5 yıldan uzun süren bir araştırmada, düzenli olarak çay içenlerin kalp krizi geçirme riskinin, içmeyenlere kıyasla çok daha düşük olduğu belirlenmiştir.

Kemikleri güçlendirir: Uzmanlar, çayın kemikleri güçlendirici etkisi olduğunu düşünmektedir. Yapılan bir araştırmada, düzenli çay içenlerin yaşı, sigara tiryakiliği, kilo fazlası gibi etkenler dikkate alındığında bile, içmeyenlere göre daha güçlü kemiklere sahip olduğu belirlenmiştir.

Ağız sağlığını korumaya yardımcı olur: Çayın içindeki bazı maddelerin anti bakteriyel özellikleri vardır. Bu özellikleri sayesinde diş sağlığını korumaya da destek olur. Tabiî ki çayı şekersiz içmek şartıyla.