Sağlık

Zayıflama Çayları İşe Yarıyor mu?

634views

Zayıflama çayları, doğanın bize sunduğu ufak mucizeler gibi, fazla kilo veya metabolizma yavaşlığına karşı imdadımıza yetişen reçeteler gibi… Pekiyi zayıflama çayları işe yarıyor mu, yoksa bu çayları boşuna mı içiyoruz?

 

Doğadaki bazı bitkiler bazal metabolizmamızı hızlandırabilme özelliğine sahiptir. Bunlardan en yaygın olanları kahve ve çaydır. Kahvenin içindeki kafein ve çayın içindeki tein maddeleri, bazal metabolizmamızda ufak artışlara neden olur. Kısa süreli de olsa bu artış, birkaç için fazladan kalori yakmamızı sağlayabilir. Ama çok fazla tüketildiğinde kafein fayda sağlamak yerine zarar verir.

Yine bazı başka bitkiler de çeşitli besinlerin, sindirim sistemi tarafından işlenip enerjiye dönüştürülmesini yavaşlatır veya engeller. Bu sayede fazladan kalori almamızı engelleyebilecek olan bu bitkilerden yapılan çaylara, halk arasında, zayıflama çayları denir.

Zayıflama çaylarının belirli bir formülü veya tek bir cinsi yoktur. Birden fazla seçenek mevcuttur. Doğanın bize sunduğu bu bitkilerden istediğinizi ya da istediklerinizi kullanabilirsiniz

Kahve veya çay tiryakisiyseniz, günlük içtiğiniz miktarın biraz azaltıp, onun yerine bu tür zayıflama çaylarından bir iki fincan içerek hem fazladan kafein almamış olursunuz hem bu tür bitkilerin ek faydalarından yararlanırsınız hem de fazladan bir miktar kalori yakma şansınız olur.

Zayıflama çayı adıyla bilinen bazı bitki çaylarını spor yapmadan önce içerek, spor sırasındaki harcanan enerji miktarınızı da arttırmanız mümkündür. Yeşil çay bunlardan biridir. Üstelik bu çayların çoğunun antioksidan özellikleri de vardır. Bu sayede spor sırasında ter atarken, vücudunuzdaki toksin maddeleri de atarak, daha sağlıklı ve zinde olabilirsiniz.

 

Zayıflama çayı tarifini okumak için buraya tıklayın.

Dokuzlu zayıflama çayı tarifini okumak için buraya tıklayın.