Spor

Koşu Yapmak için Faydalı Bahaneler

657views

Çoğumuz üşengeçlik, hareketsizlik, hamlık gibi nedenlerle koşmayı istemeyiz. Yalnızca bir spor olarak değil, günlük hayatın içinde, bir yere daha hızlı ulaşmak için bile koşmak yerine büyük adımlar atmayı yeğleriz: Oysaki koşu yapmak için birçok bahane var; üstelik bunlar hem sağlığımızı hem de ruh halimizi yakından ilgilendiriyor.

Koşmak çok kolaydır. Tek yapmanız gereken; yürümekten daha hızlı şekilde bir ayağınızı diğerinin önüne atmaktır. Elbette ki koşmanın da işin uzmanları tarafından uygulanan teknikleri, incelikleri ve püf noktaları vardır. Ama sizin amacınız biraz spor yapmak, stres atmak ve eğlenmek; olimpiyatlara katılmak değil. Bu nedenle, ilk aşamada yapmanız gereken tek şey yalnızca koşmak!

Koşu yapmak için tek ihtiyacınızsa iyi bir çift koşu ayakkabısıdır. Kadınlarınsa ayakkabıya ek olarak iyi bir sporcu sutyenine ihtiyacı olacak hepsi bu. Eğer hevesli bir sporcuysanız tam size göre spor gereçleri de var tabiî ki; adımsayarlar, nabız ölçerler, kalori hesaplayıcılar, güzergâh belirleyiciler gibi… ama giydiğiniz ayakkabıdan sonrası sadece teferruat…

Koşmanın duruşunuzda da düzeltici etkisi vardır. Tüm gün masa başı işlerde çalışanlarda görülebilecek bel-sırt ağrısı ve sakatlıkları, boyun düzleşmesi gibi sorunlar, düzgün koşularla engellenebilir. Koşmak yalnızca bacak kaslarınızı değil, dik durmanızı sağlayan ve vücudun, neredeyse tüm hareketlerine güç veren, bel ve karındaki kaide kaslarının da güçlenmesini sağlar.

Koşmak, zayıflama isteyenler için de bire birdir. Koşu, neredeyse tüm spor türleri içinde en yüksek kaloriyi harcatan spordur. Amerika’daki Wisconsin Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada koşu bandı, eliptik trainer, merdiven aleti, kürek makinesi ve sabit bisikletlerle koşu yapmanın yaktığı kalori miktarı kıyaslanmış. En yüksek kaloriyi hangisi yaktırıyormuş dersiniz? Tabiî ki koşmak…

Koştuğumuz sırada kasılan bacak kaslarımız, damarlarımızın daralmasına neden olur. Bu yüzden bacaklarımızdaki kan, vücudumuzun diğer bölgelerine itilir. Kalbimizde bu kanı bacak kaslarımıza geri göndermek için çalışır. Bu süreç de kalbimizin ciddi anlamda güçlenmesini sağlar.

Yazının devamını okumak için sayfalarda ilerleyin.