Spor

15 Dakikada Daha Sıkı Kalçalar

627views

Gelen sorular ve talepler üzerine, sizi daha sıkı kalçalara kavuşturacak birkaç egzersizi, sizlerle paylaşmak istedik. Günde birkaç dakikanızı ayıracağınız bu egzersizler sayesinde Kalçalarınızda ve bacaklarınızda sıkılaşma sağlayabilirsiniz.

Üstelik kilo vermenize de gerek yok; çünkü eğer düzenli spor yapan biri değilseniz, bu egzersizler sayesinde çalışmaya başlayan bacak ve kalça kaslarınız, gözle görülür bir toparlanma sağlayacaktır.

Eğer kilo sorununuz varsa, önce bu egzersizleri yapıp sıkılaştığınızı görerek moral depolayabilir; sonra da yükselen motivasyonunuzla diyet veya düzenli egzersize başlayabilirsiniz.

 

Tek bacak uzanma
tek-bacak-uzanma

Öncelikle dik durun. Sonra sağ kolunuzu öne doğru uzatın. Belinizi bükmeden öne doğru eğilin. Tıpkı yerden bir şey almaya çalışıyormuş gibi. Eğilmeyi kalçanızdan yapmalı ve belinizin düz olmasına dikkat etmelisiniz. Öne doğru eğilirken sağ bacağınızı da arkaya doğru kaldırın. Bu hareketi birkaç kere yaptıktan sonra diğer kol ve bacağınızla da yapın.

 

Kalçayı Kaldırma
kalcayi-kaldirma

Bir pilates topunuz var mı? Hemen bulsanız iyi olur çünkü bu hareket için ona ihtiyacınız olacak. Pilates topunu biraz öteye koyun ve yere uzanın. Ayaklarınızı pilates topunun üzerine koyun ve sonra dizlerinizi bükerek yukarı doğru kaldırmaya başlayın. Dizlerinizi yukarı kaldırırken, kalçanızı da kaldırmayı unutmayın ve yine belinizi kırmamaya özen gösterin.


Basamak Çıkma
basamak-cikma

Adı gibi basit bir hareket. Tek yapmanız gereken basamakları çıkmak. Fakat bu basamaklar biraz dik olmalı. Basamağın yüksekliğini, dizinize göre ayarlayabilirsiniz. Ayağınızı basamağın üzerine koyduğunuzda dizini, 90 derecelik bir açıda kıvrılmalı. Bu yükseklikte sağlam bir sehpa ya da evlerde kullanılan ufak merdivenleri de kullanabilirsiniz. Yalnız kullandığınız sehpanın, ağırlığınızı taşıyacak kadar sağlam olduğundan emin olun.
Sağ ayağınızla basamağa çıkın, sol ayağınızı basamaya yerleştirip sağ ayağınızı yere indirin. Diğer ayağınızı da indirdikten sonra, bu sefer de diğer ayağınızla basamağa çıkın.

 

Çömelme (Squat)
comelme

Bu hareketi yapmak için de öncelikle dik durun. Kollarınızı öne doğru uzatın ve sonra Belinizi bükmeden, öne de eğilmeden, yalnızca dizlerinizi kırarak çömelin.