Spor

Aerobik Nedir?

647views

Aerobik fiziksel gücü, esnekliği, solunum ve nabzı hızlandıran faaliyetlere dayanabilme seviyesini belirleyen kariyovasküler performansı arttırmak için yapılan ve genelde ritmik olan çeşitli egzersizlerin bir bütünüdür.

 

Aerobikte amaç kas geliştirmek olamasa da kas gücünü arttırmada ve kasların kasılmadığı zamanlardaki gerili durabilme yeteneği olan kas tonusunu arttırır. Kas tonusunu arttırmak da daha dik ve zinde bir duruş sağlar. Duruş bozukluklarını önlemede veya iyileştirmekte de etkilidir; çünkü iskelete ve eklemlere binen aşırı yükü azaltır.

Aerobik aynı zamanda nabzın yükselmesini ve solunumun da hızlanmasını sağlar. Zaten adı da buradan gelmektedir. Bu özelliği sayesinde aerobik kalp-damar sistemini ve akciğerleri de güçlendirir ve fazladan kalori yakmaya da neden olur. Böylece kilo vermek isteyenlere de faydalı olabilir.

Günümüzde birçok spor tesisi aerobik sınıfları açmıştır. Bu sınıflar zorluk seviyelerine göre de ayrılmıştır. Bu sayede insanlar, kendi deneyim ve fiziksel seviyelerine uygun derslere girebilirler. Spor tesislerinde açılan bu sınıflardaki derslerde gruba, genelde konusunda uzman ve eğitimli bir fitness hocası öncülük eder. Hareketler onun gösterdiği sırayla ve onun gösterdiği şekilde yapılır. Ancak aerobik, illa ki bir grupla birlikte veya hoca eşliğinde yapılmak zorunda değildir. İstenirse tamamen tek başına ve evde de yapılabilir.

Fitness yapmak için gerekli araç gereç sayısı çok azdır. Birçok egzersiz hiç ekipman kullanılmadan da yapılabilir. Kullanılması gereken ekipmanların fiyatları da daha karmaşık ya da teknolojik araçlar gerektiren sporlardaki ekipmanlara kıyasla çok ucuzdur. Step tahtası, mat, ufak ağırlıklar fitness için kullanılabilecek başlıca malzemelerdir.

Genelde müzik eşliğinde ve akıcı hareketlerle yapılan fitness, etkili olmasına rağmen, diğer sporlara göre daha az zorlayıcı olduğundan ve zorluk seviyelerine göre ayrılabildiğinden her yaşa uygun kolayca yapılabilen bir spordur.

Bu özellikleri sayesinde aerobik, spora yeni başlayanlar, belli yaşın üzerindekiler ve spora yapmaya çok zaman ayıramayanlar için oldukça iyi bir seçenektir.

Aerobik egzersizleri videolarını izlemek için buraya tıklayın.