Spor

Amino asit mi kullanayım, protein mi?

648views

Vücut geliştirme diye de tabir edilen ağırlık antrenmanları, özellikle kas geliştirmek isteyenlerin başvurduğu bir egzersiz türüdür. Bu sporda amaç; kasları, kapasitelerinin sınırlarında çalıştırarak gelişmeye zorlamaktır. Vücut için başlı başına bir yapılanma süreci olan kas geliştirme sırasında beslenme çok önemlidir. Çünkü vücudumuz oldukça kapsamlı bir üretim sürecine girer; bu süreç içinde ona ihtiyacı olan tüm hammaddeleri sağladığımızdan emin olmalıyız.

 

Ağırlık antrenmanları sırasında kaslarımız aslında gelişmez. Aksine zarar görür. Kaslarımızı geliştiren; antrenman sonrasındaki dinlenme sürecidir. Bu süreçte de özellikle beslenme ve uyku düzenine çok dikkat etmek gereklidir. Beslenme konusunda genelde protein tozlarından faydalanılır. Protein tozları hem spor yapan kişinin yeteri kadar protein aldığından emin olmak açısından hem de kaliteli proteinleri vücuda sağlarken gereksiz kalorilerin alınmadığından emin olmak için faydalıdır.

Bu işe yeni başlayanlar veya kısıtlı bütçelere sahip olanlarınsa kafalarında şöyle bir soru canlanır: Protein tozu mu kullanayım; amino asit mi? Bu soruya yanıt vermek biraz zor aslında çünkü bu soru biraz; cip mi alayım traktör mü, sorusuna benziyor; çünkü serbest amino asitlerle protein tozlarının vücutta kullanılış şekilleri birbirinden farklıdır. Farklı avantajları ve dezavantajları vardır.

Aslında bu kafa karışıklığının sebebi; amino asitlerin, proteinlerin yapı taşı olmasından kaynaklanır. Yani içtiğimiz protein tozunun içindeki proteinler de parçalanıp amino asitlere dönüştürülür ve vücudumuz tarafından bu şekilde kullanılır. Bu sebepten dolayı, sporcuların kafasında “Nasılsa proteinler de amino aside dönüşüyor; bu yüzden ayrıca amino asit almama gerek yok.” şeklinde bir fikir oluşuyor.

Ancak bu fikir pek de doğru değil; çünkü serbest amino asitlerle WHEY proteininin vücutta işlenmesi ve kullanılması farklı şekillerde olur. Proteinler karaciğerimizde işlenir ve amino asitlere dönüştürülüp vücutta ihtiyaç duyulan dokulara yollanır. Serbest amino asitleri gıda takviyesi olarak aldığınızda bu işleme sürecinden geçmez ve çoğunlukla kaslara gönderilir. Bu sayede kaslar, kullanıma hazır amino asitleri alır ve doğrudan kullanmaya başlar. Antrenmanın hemen öncesinde ve sonrasında verimli miktarlarda serbest amino asit takviyesi, kasların hem daha güçlü ve verimli çalışmasını hem de antrenman sonrası toparlanmanın hızlanmasını sağlar.

Eğer bütçeniz kısıtlıysa ve birini seçmek durumundaysanız ben, protein tozunu öneririm. Ancak eğer bütçenizde bir kısıtlama yoksa birinin diğerinin de işini yaptığı yanılgısına düşmeyin. Unutmayın; bu ürünler kas yapılanmanızı en verimli şekilde sürdürmeyi sağlamak üzere hazırlanmıştır.