Spor

Evde step nasıl yapılır?

690views

Kış mevsimine girmemize çok az kaldı. Havaların soğuması, günlerin kısalması gibi etkenler evde spor yapmayı, egzersiz yapmak isteyenler için daha cazip bir seçenek hâline getiriyor. 

Kış mevsimine girmemize çok az kaldı. Havaların soğuması, günlerin kısalması gibi etkenler evde spor yapmayı, egzersiz yapmak isteyenler için daha cazip bir seçenek hâline getiriyor. Yaz kış evde spor yapanlar, bunun için çeşitli spor aletlerinden faydalanıyor; ama spor aletlerini saklayacak kadar büyük bir evde yaşamayanlar için seçenekler daha da kısıtlı. Step-aerobik egzersizleri alan darlığı, bütçe, zaman, ulaşım gibi kısıtlayıcı etkenlerce kuşatılmadan egzersiz yapmak isteyenlerin imdadına yetişiyor.

 

Kısaca “step” dediğimiz step-aerobik egzersizleri, bazı yükseltip solunumu hızlandırarak aerobik etki yaratma ilkesine dayalı, genelde müzik eşliğinde yapılan bir egzersiz türüdür. Müzik hem belirli bir ritim tutturma hem tempoyu yüksek tutma hem de egzersiz yapanları eğlendirme açısından yararlıdır.

Hareketlerin zorluk seviyeleri çok çeşitlidir. Bu yüzden yediden yetmişe herkesçe yapılabilir. Üstelik step yapmak için çok fazla alana veya pahalı aletlere ihtiyacınız yoktur. Basit hareketlerle başlayabilir, alıştıkça daha zorlayıcı hareketlere geçebilir ve egzersiz sürelerinizi uzatabilirsiniz.

Step egzersizleri bacakları, kolları, kalçaları, bel-karın çevresindeki kaide kaslarını, kısacası, neredeyse tüm kasları çalıştırır. Bu sayede tüm vücutta genel bir sıkılaşma sağlamaya yardımcı olur. Üstelik kilo vermenizi de sağlayabilir.

 

Çoğu zaman üşengeçlik, yorgunluk, zaman darlığı gibi nedenleri egzersiz yapmama bahanesi olarak kullanırız; ama stepte bu bahaneler çok azdır. Zorlayıcı değildir, keyiflidir, stres atmaya yardımcı olur ve evde yapabiliriz. Zaman darlığı da çoğu zaman step yapmamak için bahane değildir; çünkü 30-45 dakika arasında sürer. Bu zamanı, hangi gereksiz işler için harcamıyoruz ki?

 

Kilo vermek, kış akşamlarınıza biraz renk katmak, stres atmak egzersiz yapmak istiyorsanız siz de step yapmayı deneyebilirsiniz. Temel step-aerobik hareketlerini gösteren bu videodan faydalanarak siz de evde step yapmayı deneyebilirsiniz.

 

Göbek eriten