Diyet

Bahar kahvaltısıyla zayıflayın

627views

Baharda bolca görmeyi umduğumuz güneşli günler, bunaltıcı derecede olmayan sıcak havalar ve genel olarak bahar mevsiminin ruh hâlimiz üzerinde yaptığı olumlu etkiler bahardaki tatiller için planladığımız etkinlikler arasında açık hava etkinliklerini öne çıkarıyor. Pekiyi bu etkinliklerden oldukça keyifli bir tanesinin zayıflamanıza da katkıda bulunabileceğini biliyor musunuz?

Kahvaltının ne kadar önemli olduğu herkesçe bilinen bir gerçek. Üstelik neredeyse tüm uzmanlar, kilo vermek isteyenleri, kahvaltıyı atlamamaları konusunda uyarıyor. Çünkü kahvaltı etmemek, metabolizma hızını düşürüp, gün içinde daha az kalori yakmamıza neden oluyor ve bu da kilo vermeyi zorlaştırıyor. Bazı uzmanlarsa gün içinde alınan kalorinin çoğunluğunun kahvaltıda alınmasını, uyku saatine yaklaşan öğünlerde daha az kalori alınmasını öneriyor.

Tüm bu şartları ve bilgileri hesaba katarak zayıflamaya katkı sağlayacak çok keyifli bir uygulamaya geçmek mümkün. Bir Pazar kahvaltısı organize ederek hem sevdiklerinizle bir araya gelebilir hem günün en önemli öğünü olan kahvaltının keyfini çıkarabilir hem de beslenme uzmanı ve diyetisyenlerin önerdiği gibi kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Hepimizin canı arada bir tatlı çeker. Geleneksel kahvaltı soframızdaysa bal reçel gibi birçok tatlı yiyecek bulunmaktadır. Üstelik bunlar birçok hazır gıda ve tatlıya kıyasla çok daha sağlıklıdır. Çoğu sağlıklı diyette haftada bir gün kalori saymaktan uzak durmanız veya kısıtlanmış kalori miktarlarının biraz üzerine çıkmanız önerilir. Böylece diyet yapanların tatlı, abur cubur gibi, diyet sırasında yiyemedikleri şeyleri yemesini izin verilerek sağlıklı beslenme düzenine döndüklerinde sıkıntı yaşamalarının önüne geçilmeye çalışılır.

Keyifli bir Pazar kahvaltısıysa tam da bu amaca hizmet edecektir. Böyle bir kahvaltı sayesinde canınızın çektiği tatlı şeyleri yiyebilir, ailenizle ve sevdiklerinizle hoş vakit geçirebilir, güzel bahar havası ve güneşinin tadını çıkartabilirsiniz. Üstelik zengin bir kahvaltı, günün geri kalanında acıkmanızı da engelleyecektir. Yalnızca tatlı ve abur cubur yemekle kıyaslandığındaysa çok daha sağlıklı olacaktır. Kahvaltıda tüketeceğiniz proteinler de ve sağlıklı yağlara da vücudunuzun ihtiyacı olduğunu unutmayın. Ancak dikkatli olmakta ve Pazar kahvaltısının ucunu kaçırıp çok emeklerinizi ziyan etmemeye özen göstermekte de fayda var.