ManşetSağlık

Karahindiba çayı ne işe yarar?

1.04Kviews

Bitki çayı

Karahindiba çayının faydalarını öğrendikten sonra her gün içmeye özen gösteriyorum. Çünkü bu mucizelerle dolu sarı çiçekli bitkinin karaciğerimi temizlemekten ödemleri atmaya kadar pek çok önemli faydası var. Sizler için, karahindiba çayı ne işe yarar, nasıl demlenir ve ne kadar içilmelidir gibi sorulara cevap veren özel bir haber hazırladım; okumaya devam edin.

  • Karahindiba nedir?

Çocukluğumuzda çayırlardan, bahçelerden toplayıp üfleyip yapraklarını rüzgara doğru uçurduğumuz o bitkinin, sağlığımız için muhteşem faydaları olduğunu tahmin etmiyorduk, değil mi? zamanda C vitamini, lif, potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum, çinko, fosfor ve beta-karoten çok zengin bir kaynaktır. Ispanaktan daha fazla protein içerir. B kompleks vitaminleri, organik sodyum ve D vitamini barındırır.

  • Karaciğerimizi temizler

Vücudun en büyük organı karaciğerdir. İştahımızın açık veya kapalı olması, enerjik veya yorgun hissetmemizin, kilo vermede başarı göstermemizin arkasında karaciğer sağlığımız vardır. Eğer biz, hormonlardan sorunlu bu çok değerli organımıza iyi bakarsak hem formumuzu koruyacak hem de sağlıklı olacağız. Karahindiba çayının karaciğeri temizlediği ve hormon düzenlemeye katkı sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

  • İdrar söktürücüdür

Karahindiba çayı, sağlıklı bir idrar söktürücüdür. Vücutta tutulan fazla suyun dışarı atılmasına yardım eder ve böylece şişkinlik ve tartıda fazla görünme gibi sorunları ortadan kaldırır. Ayrıca, böbreklerimizin taş ve kumlardan temizlenmesinde önemli rol oynar. Eğer herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, karahindiba çayı içerek ilacın böbreklerinize vereceği zararı en aza indirebilirsiniz.

  • İştahı kontrol eder

Karaciğer tarafından yönetilen hormonlardan biri de iştahı belirleyen leptin ve grehlin hormonlarıdır. Karahindiba çayı içerek bu hormonların daha sağlıklı düzeyde salgılanmasına yardım edebilir ve kendinizi daha uzun süre tok hissedebilirsiniz. Özellikle, gece yeme isteği olan kişilerin akşam yemeğinden bir saat sonra Karahindiba çayı içmesi, iştahın yok olmasını sağlayacaktır.

Karahindiba bitkisi
Karahindiba bitkisi
  • Kan şekerini ve insülini iyileştirir

Kan şekeri düşüklüğü halsizlik ve sık acıkmaya sebep olur. İnsülin direnci ise uzun yıllar boyunca tatlı, hamur işi, kola, yağlı yiyeceklerle beslenip kilo alan kişilerde pankreasın bozulması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Karahindiba çayı, kan şekerini ve insülini iyileştirerek bu sorunlardan kurtulmaya yardım eder.

  • Ödem atıcıdır

Kötü beslenme, yeterince su içmeme, hareketsizlik gibi olumsuz etkenler nedeniyle vücutta ödem oluşur. Bu, aniden kıyafetlerinizin dar gelmesine ve tartıda fazla görünmenize neden olur. Ödem, karaciğerinizin yeterince sağlıklı olmadığının göstergesidir. Tekrar altını çizerek söyleyelim, Karahindiba çayı içerek ödem atabilir ve karaciğer sağlığınızı koruyabilirsiniz.

  • Karahindibanın genel faydaları

Kansızlık, depresyon, safra kesesi problemlerini giderir. Bağışıklık sistemini güçlendirip gıda alerjilerinin vücutta yarattığı inflamatuar etkiyi en aza indirir.

  • Karahindiba çayı nasıl hazırlanır?

Karahindiba çayının faydalarını öğrendiniz, şimdi size nasıl hazırlanacağını tarif edeceğim. Bir su bardağı kaynamış bir dakika beklemiş suyun içerisine bir tatlı kaşığı kadar Karahindiba çayı ekleyip karıştırın. Demlenmesi için üç-dört dakika bekletin ve süzerek için. Eğer tadı size acı gelirse, birkaç tane karanfil veya bir çayı kaşığı hibiskus çayı ekleyerek tadını güzelleştirebilirsiniz. Ancak, şeker veya bal eklemeyin.

Karahindiba çayı ne kadar içilir?

Karahindiba çayı güçlü bir bitkidir. Bu sebeple günde bir fincan içmeniz tavsiye edilir. Başka bitki çayları da içiyorsanız, o gün Karahindiba çayı dahil olmak üzere toplamda en fazla 3 fincan bitki çayı içiniz. Bu kural her zaman için geçerlidir: günde en fazla 3 fincan bitki çayı içebilirsiniz, fazlası zararlıdır.

  • Karahindiba çayı ne zaman içilir?

Özel haberimizde az evvel bahsettiğim gibi eğer gece yeme gibi bir sorununuz varsa, akşam yemeğinden bir saat sonra Karahindiba çayı içebilirsiniz.

Karahindiba çayı sabah aç karna içebilirsiniz ancak içtikten sonraki 10 dakika içerisinde kahvaltı yapmaya dikkat ediniz.

Evet, Karahindiba çayının faydalarını öğrendiniz. Aktardan satın alıp, bu mucize bitkiden siz de faydalanabilirsiniz. Ancak, gerçek faydalarını görebilmek için çayı bir hafta boyunca her gün düzenli olarak içmelisiniz. Bu sürede günde 2 litre su içmeye özen göstermelisiniz.

diyetsiz-zayiflama-banner