DiyetManşet

Herkes zayıflıyor, ben neden kilo veremiyorum?

704views

kilo-veremiyorum

‘Diyete Başlıyorum’ Facebook sayfasında sık sık, önerilerimizle kilo verenlerin öncesi-sonrası fotoğraflarını yayınlıyoruz. Örneğin, Cemile Hanım gibi 20 kilo veren insanları görünce, aklınızdan ‘ben neden kilo veremiyorum?’ sorusu geçiyor mu? O halde, bu özel haberimiz tam size göre çünkü inatçı kilolardan kurtulmayı ve zayıflamanın püf noktalarını anlatıyoruz.

Neden kilo veremiyorum?’ diyerek üzülmek, sizi harekete geçirmesi açısından önemlidir ancak bildiğiniz gibi üzülmek insana kilo verdirmez, zayıflatmaz; hatta duygusal açlığınız varsa daha çok yiyip kilo almanıza sebep olur. O yüzden şimdi, üzülmeyi ve hayıflanmayı bir kenara bırakıyorsunuz ve gerçeklerle yüzleşmek için bizi dinliyorsunuz; anlaştık mı? Eğer herkes zayıflıyor, bir tek siz kilo veremiyorsanız; bir yerlerde hata yapıyorsunuzdur demektir. İşte bu yazımızda sizlere bunu göstermeye çalışacağız, siz de hatalarınızı fark ettikten sonra doğrusuyla değiştireceksiniz; hazır mısınız?

cemile-degisim-1

Çorbanın gücünü hafife almayın

Mercimek çorbası gibi protein açısından yüksek ve bu sayede yağ yakıcı çorbaların gücünden faydalanın. Öğle ve akşam yemeklerine çorbayla başlayıp 10 dakika bekledikten sonra ana yemeğe geçin; daha az yiyerek daha çabuk doyacaksınız.

Az yağ ile pişirildiğinde vücudunuzun ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineral ihtiyacını karşılar ve kalorisi düşüktür. Pırasa, soğan, mantar, kereviz gibi süper sağlıklı yiyeceklerle çorbalar yapın, öğle ve akşam yemeklerinde korkmandan için. Eğer çalışıyorsanız, çelik termos içinde çorbanızı işyerine götürüp içebilirsiniz.

En lezzetli diyet çorba tarifleri için tıklayınız

Ara öğünleri mutlaka yapın

İkindi vakti enerji düşer ve insanlar en çok bu saatlerde diyetini bozar, hemen bir çikolata alıp enerjisini yükseltmeye çalışır ve diyet mahvolur! Oysaki ‘Diyete Başlıyorum’ Facebook sayfamızda sık sık örneğini paylaştığımız tarçınlı Türk kahvesi, yağ yakıcı Nescafe, hibiskus çayı gibi zayıflamaya yardımcı ara öğünleri yaparsanız kilo vermeniz hızlanacaktır.

En güzel ara öğün tarifleri için tıklayınız

Yalanların arkasına sığınırsanız, kıyafetlere sığamazsınız!

Göbeğinden, baseninden, fazla kilosundan şikayet eden insanlar hep yalan ve bahanelerin arkasına sığınır. ‘Çocuğum var, o yüzden dışarıda yürüyüş yapamıyorum’ der, ‘maddi imkanım yok, o yüzden spor salonuna gidemiyorum’ der, ‘enerjim yok, o yüzden spor yapamıyorum’ der… Bu örnekler çoğaltılabilir ama ŞİMDİ GERÇEKÇİ OLMA ZAMANIDIR.

Yapabileceğiniz tek spor, yürüyüş değildir. Evin içinde koşabilir, sayfamızda sık sık yayınladığımız resimli spor hareketlerini yapabilirsiniz.

Çocuğunuzu bebek arabasına koyup hem onu gezdirebilir hem de kalori yakabilirsiniz. Üstelik, fazlasına gerek yok; günde 30 dakika yeterlidir.

Spor yapmak için ücretli spor salonlarına gitmenize gerek; belediyelerin kadınlara özel ücretsiz spor salonlarına giderek yağ ve kalori yakabilirsiniz.

Dans ederek hem mutlu olabilir hem de yağ yakabilirsiniz. Mezdeke gibi hareketli şarkıları açın ve dans edin; sizi kim engelleyebilir?

Çalışıyorsanız, her tuvalete gittiğinizde yerinizde 3 dakika boyunca koşun; yeter ki hareket etmeyi isteyin. Öğle yemeğinden sonra 15 dakika yürüyüş yapın; dışarı çıkın veya ofiste yürüyün. En ağır şartlarda çalışıyor olsanız bile hiç kimse sizin 15 DAKİKA yürümenizi engellemez.

Ayağınızda sakatlık varsa ve yürüyemiyorsanız; oturarak veya yatarak yapılan spor hareketlerini yapın. AMA MUTLAKA YAPIN.

Yalanların arkasına sığınmaya devam ederseniz, kıyafetlerin içine sığmazsınız; bunu hep hatırlayın.

cemile-degisim-2

Düşmanları evinize sokmayın

Alkol, uyuşturucu, sigara gibi aşırı yemek ve tatlı isteği de bir bağımlılıktır. “Bu son çikolata” deyip birkaç tane daha yediğinizi kabul ediyorsunuz, değil mi? Bağımlılıktan kurtulmak için buzdolabını temizlemeyin. Çikolata, kek, şekerleme, çerez, cips gibi abur cuburları atın. Bu sağlıksız yiyecekler vücudunuzda yağ olarak depolanır; göbek ve kalçalarınız genişler. “Gözden uzak olan, gönülden de uzak olur” sözünü hatırlayın ve dolabınızda kötü yiyecekler bulundurmayın.

Bu zararlı ve kilo vermenizi engelleyen kötü yiyecekler yerine KİLO VERMEYİ HIZLANDIRAN MEYVELERİ tercih edebilirsiniz.

Zayıflamaya yardımcı meyveleri öğrenmek için tıklayınız

Alkol tüketimi kilo vermenizi engeller

Alkol, vücudunuzu zehirler ve içtiğiniz her duble yüksek kalori olarak vücudunuza girerek depolanır. Alkol toksik bir madde olduğu için vücutta ödem birikmesine ve dolayısıyla çok çabuk kilo alıp daha şişman görünmenize sebep olur. İnatçı kilolardan kurtulmak istiyorsanız, alkolden uzak duracaksınız. Özellikle bira gibi kalori değeri yüksek olanlardan! Eğer çok canınız istiyorsa, bir kadeh kırmızı şarap içebilirsiniz.

Neden kilo veremiyorum? sorunuza daha fazla yanıtını yine ‘Diyete Başlıyorum’ web sitesinde bulabilirsiniz. Kolay ve hızlı zayıflama yöntemleri için buraya tıklayınız.