Spor

Bikini seçerken nelere dikkat etmeli?

631views

Havaların ısınması bunaltıcı olmakla birlikte bir fırsatı da beraberinde getiriyor. Yaz geldi ve tatil planları başladı. Uzun süre tatile çıkamayacak olanlar da hafta sonları deniz veya havuz kenarı etkinliklerini planlamaya başladı. İş stresinden kaçmak ve bu sırada sıcaktan da daha az etkilenmek için deniz ya da havuza girmek iyi bir seçim. Pekiyi, bu tip etkinliklerin olmazsa olmazı mayolar hazır mı? Eğer hazır değilse ya da önceki sezon giydiğiniz mayo ya da bikinin yerine yenisini almayı düşünüyorsanız size birkaç önerimiz var. Bikini seçmenin püf noktalarını sizinle paylaşıyoruz.

Vücut şeklinizi belirleyin

Dört tip kadın vücudu vardı ve bu vücut tipleri bikini seçiminde büyük paya sahiptir. Bunlar;

Armut tipi: Armut tipi vücutta; üst gövde alt gövdeden ve belden biraz daha genişçedir. Yani kalça, göğüs kafesinden geniştir.

Elma tipi: Elma tipi vücutta kalçalar göğüs kafesine oranla biraz daha dardır. Göğüs kafesi, bel ve kalçaya oranla daha genişçedir.

Kum saati tipi: Kum saati tipi vücutta kalçalar ve göğüs kafesi birbirine yakın genişliktedir; ama bel, onlara kıyasla daha dardır.

Düz tip: Düz tip vücutlarda, vücut hatları ve kıvrımlarına rağmen, bel-kalça-göğüs ölçüleri birbirine yakındır.

Önce mağazayı seçin

Bikininizi veya mayonuzu seçmeden önce onu hangi mağazadan alacağınızı seçmelisiniz. Bazı markalar ve mağazalar bikini ve mayo konusunda uzmanlaşmıştır. Sadece veya ağırlıklı olarak bu ürünleri satarlar. Böyle mağazalardaki personelin de seçim ve yönlendirme konusunda size daha verimli şekilde yardımcı olabilme ihtimali daha fazladır.

Amacınıza uygun mayoyu seçin

Tatile gidiyorsunuz; ama ağırlıklı olarak yapacağınız etkinlik nedir? Bolca güneşlenip arada bir serinlemek için yüzmek mi? Bol bol yüzüp spor yapmak ve arada bir de güneşlenmek mi? Havuz kenarı ve sahilde bolca vakit geçirmek mi? Amacınızı iyi belirlerseniz Nasıl bir model aradığınız konusunda daha net bir fikriniz olur. Eğer yüzme ağırlıklı bir tatil planlıyorsanız vücudu sıkıca saran, rahat ve kullanışlı yüzücü tipi mayoları tercih edebilirsiniz. Eğer yüzmek ana etkinliğiniz olmayacaksa bikiniler amacınıza daha uygun olabilir.

Doğru beden seçimi

Bikinide doğru beden seçimi önemlidir. Bikininin de mayonun da üst kısmı göğüslerinizi sıkmamalı; ama vücudunuzu sıkıca sarmalı ve vücuda oturmalıdır. Beğendiğiniz model sizi rahatsız ederse daha küçük veya daha büyük bedenlerini deneyin; eğer vücudunuzu sarmıyorsa ya da çok sıkıyorsa değiştirin. Beğendiğiniz için o modeli almaya eğilimli olabilirsiniz; ama bunu yapmayın. Başka kesimler ya da modeller deneyin. Aksi hâlde bikininiz sizi rahatsız edebilir, beklenmedik kazalara meydan verebilir. Hatta yüzerken üzerinizden çıkabilir. Doğru modeli ve bedeni bulduğunuzda bikini sizi rahatsız etmeyecek ve vücudunuza tam oturup size güven verecektir.

Mutlaka bir küçük modeli de deneyin

Bikini ve mayolar, ıslanınca hafifçe genişler. Bu yüzden bir model ve bedenin üzerinize uyduğunu düşünseniz de bir küçük modeli de mutlaka deneyin. Eğer bir küçük beden de sizi rahatsız etmiyorsa, onu tercih edin. Böylece esneme payını da hesaba katmış olursunuz.

Önceliklere göre tercih yapın

Unutmayın; önce vücudunuza tam oturan bir model bulun, sonra renk seçimine geçin. Bikini ve mayolarda seçenekler neredeyse sınırsız gibidir. Üstelik birçok marka, bikinilerde alt ve üst karışımları yapmaya izin verir. Panik yapıp, yanlış tercihler yapmayın. Tatilinizin büyük bölümünü o mayo veya bikiniyle geçireceğinizi aklınızda bulundurun.

Bedenle değil modelle gizleyin

Vücudunuzda beğenmediğiniz ya da dikkat çekmesini istemediğiniz bir özellik varsa bunu gizlemek için daha büyük beden almayın. Vücudunuzda dikkat çekmesini istemediğiniz bölgeleri gizlemenin en iyi yolu renkleri ve modelleri kullanmaktır.