Sağlık

Brokolinin Faydaları

383views

 

Gözleri korur: Yeşil renkli sebzelerin çoğu gibi, brokolide de antioksidan özellik gösteren fitokimyasallar bulunur. Brokolinin içindeki bu maddeler, göz merceğindeki hücrelerinin kendini yenileyebilmesi için gereklidir.

Zengin bir vitamin kaynağıdır: Brokolinin içinde A, B, C, E vitaminleri ve bol miktarda K vitamini bulunur.

Hamileler için faydalıdır: Brokolide, hamile kadınların özellikle ihtiyacı olan folik asitten de bolca vardır. Folik asit, bebeğin sinir sistemi ve omuriliğinin sağlıklı bir şekilde gelişmesi için çok gereklidir. Bu sayede çeşitli doğum öncesi sorunları engellemeye yardımcı olabilir.

Kalp damar sistemini korur: Brokolinin içinde bulunan lutein adlı bir madde, kalp damar sağlığını korumaya yardımcı olur.

Kas kütlesini korur: Brokolinin içindeki sodyum hem sinir hem de kas sisteminin sağlığı ve gelişmesi için gereklidir. Ayrıca brokoli erkeklerde kasların gelişmesini de kısıtlayan östrojen hormonunun normal seviyelerin üzerine çıkmamasını da sağlamaya destek olur.

Şeker hastalığını önlemeye yardımcı: Zengin lif oranı ve mineral içeriği sayesinde brokoli, kan şekerinin aniden yükselmesini de engeller. Bu da tip 2 şeker hastalığının en yaygın nedenlerinden biri olan insülin direncinin yükselmesini önlemeye destek olur.

Brokolili karnabahar salatası tarifini okumak için buraya tıklayın.