Sağlık

Çam Yağı Saç Çıkartır mı?

630views

Kokulu yağlardan olan ve yüzyıllardır alternatif tıpta tedavi amaçlı kullanılan çam yağının başka bir derde daha deva olduğu iddia ediliyor son zamanlarda: kellik. Pekiyi, çam yağı kelliğe karşı gerçekten etkili mi? Saç çıkmasını gerçekten sağlıyor mu?

Aromatik yağların neredeyse hepsi gelenekseldir. Bu yağların çoğu, insanların yüzlerce, belki de binlerce yıldır içli dışlı olduğu bitkilerden elde edilir. Birçoğu da halk hekimliğinde, ev ilaçlarında veya alternatif tıpta tedavi amaçlı olarak kullanılmıştır.

Çağdaş bilim yeni olanaklara kavuştukça, farklı bakış açıları geliştirdikçe ve yeni yöntemler keşfedildikçe bu tip bitkileri ve yağlarını inceler. Bu sayede bu yağların bazı dertlere, iddia edildiği gibi, gerçekten deva olduğu ortaya çıkarken bazı iddiaların tamamen asılsız olduğu anlaşılır.

Çam yağının bazı antiseptik, yani mikrop öldürücü özellikleri olduğu gibi, çeşitli mantar türlerine karşı etkili olduğu da kanıtlanmıştır. Bitkisel bir yağ olduğu için, içerdiği maddelerin bazılarının saçlara faydalı olması ve yağın da saçı nemlendirip beslemesi de olasıdır.

Bazı durumlarda kellik ve saç kaybının nedeni belirli bir mantar türüdür. Eğer durum buysa; çam yağı bu mantarı öldürerek saç kaybının sona ermesini sağlayabilir. Ancak kelliğe neden olabilecek sebepler birden fazladır. Kelliğe karşı etkili olduğu kanıtlanmış bazı ürünler vardır; fakat bunlar da uzman tavsiyesiyle alınmalıdır. Uzman, önce kelliğinin nedenini bulmaya, ardından buna uygun bir çözüm önermeye çalışacaktır.

Bir uzmana danışmadan böyle bir çözüm uygulamaya kalkışmanın bazı tehlikeleri de vardır. Çam yağı oldukça yoğun, keskin ve bazı alerji yapıcı maddeler içeren bir üründür. Uzman bir dermatolog, kişinin bu maddelere alerjisi olup olmadığını tespit edebilir. Bu ürün bir uzmana danışmadan kullanıldığında, kullananın bu maddelere alerjisi varsa durum, dolduğundan da kötü bir hâle gelebilir.

Kısacası, eğer saç kaybının nedeni bazı mantar türleriyse çam yağı bunlara ve dolayısıyla saç kaybına karşı etkili olabilir. Ancak başka nedenler söz konusuysa pek etkili olmayacaktır.

Bu yüzden en güvenli yol, bu konuda uzman bir doktora başvurmaktır. Böylece hem sağlığınız hem bütçeniz korunmuş olur.