Sağlık

Sigaranın Zararlarıyla İlgili İlginç Gerçekler

747views

Sigaranın zararlı olduğunu bilmeyen yok. Ancak sigaranın zararlı olduğu bu kadar yaygın biçimde bilinmesine ve son yıllardaki içiciliği caydırma çabalarına rağmen, sigara tiryakiliği istenen hızda düşürülemiyor. Bir sağlıklı yaşam portalı olarak biz de sigaranın zararlarına değinmeden olmaz diye düşündük. Ancak sigaranın zararları hakkında ilginç gerçekleri ve istatistikleri de belirtelim dedik.

Sigara tiryakileri, stresle başa çıkmada, sigara içmeyenler kadar becerikli değildir. Baskı altında kaldıkça sigara içmeye ihtiyaç duyarlar ve sigara tiryakisi olmayan birinin baskı hissetmediği durumlarda dahi büyük oranda stres hissederler.

Sigara yüzünden ortaya çıkan hastalıkların tedavisi, devletlerin ve dolayısıyla onlara vergi ödeyen halkalrın sırtına, her yıl fazladan  milyaralarca dolar sağlık harcaması yüklemektedir.

Sigara tiryakisi çiftlerin boşanma oranı, sigara içmeyenlere göre %53 daha fazladır.

Yangında ölümlerin %10’u doğrudan sigara tiryakiliğiyle bağlantılıdır.

Sigara içenlerin, trafik kazası geçirme olasılığı, içmeyenlere kıyasla daha fazladır.

Sigara içenlerin kemik kırılması yaşama olasılıkları, içmeyenlere kıyasla daha fazladır. Bu durum özelikle kalça kemiği için geçerlidir.

Sigaranın ciğerlerde neden olduğu hasarın, akciğer kanseri gibi bir hastalık olarak ortaya çıkması 20 yılı bulabilir.

Hamileyken sigara içen ya da pasif içiciliğe maruz kalan kadınların, çocuklarının sigara tiryakisi olma olasılığı daha yüksektir.

Hamileyken sigara içmek, bebeğin solunum ve sinir sisteminde hasara, hastalıklara ve doğum kusurlarına neden olabilir.