Diyet

Çocuğum şişman, ne yapabilirim?

650views

Son yıllarda ülkemizi etkisi altına alan obezite, çocukları da tehdit ediyor. Maalesef çevremizde fazla kilolu çocuklar var, yürümekte dahi zorlanıyorlar. Sizin çocuğunuz da kilolu mu? Bunun sorumlusu sizsiniz! Nedenini ve ne yapacağınızı Dr. Ayça Kaya açıklıyor.

Son yıllarda ülkemizi etkisi altına alan obezite, çocukları da tehdit ediyor. Maalesef çevremizde fazla kilolu çocuklar var, yürümekte dahi zorlanıyorlar. Sizin çocuğunuz da kilolu mu? Bunun sorumlusu sizsiniz! Nedenini ve ne yapacağınızı Dr. Ayça Kaya açıklıyor.

 

Birçok ebeveyn çocuğunun gittikçe şişmanlaması karşısında kendini çok çaresiz hissediyor. Çocuğunun zayıf olabilmesi için işe nereden başlayacağını bilmiyor. Çoğu zaman burada çocuğun özgüvenini kırıcı ve suçlayıcı cümleler bile kurulayabiliyor. Ancak lütfen burada durun diyorum, çünkü çocuğunuz şişmansa burada suçlu çocuk değil sizsiniz!
Çocukluk çağı obezitesinde hormonal düzensizlikler erişkinlerdeki kadar suçlu değil. Bir çocuk şişmansa genelde sorun yanlış yemekten kaynaklanıyor.

 

Çocuğunuz şişmansa yapacaklarınız

 

Çocuğa yemesi konusunda asla ısrar etmeyeceksiniz

Çocuğu yemekle baş-başa bırakmayacaksınız

Evdeki abur-cubur çekmecelerini boşaltacaksınız

Öğün atlamamaya özen göstereceksiniz

Çocuk yemek istediğinde hemen yok demeyeceksiniz, daha düşük kalorili yiyeceklerle onu oyalayacaksınız

Evde onun hoşlandığı yüksek karbonhidrat ve yağ içeren (patates kızartması, pilav, makarna, kek, kurabiye…) yemekler yapmayacaksınız

Restoran ve fast-food merkezlerinde yemek yeme sıklığını azaltacaksınız

Çocuğunuzu hareket konusunda teşvik edeceksiniz

Yemek yeme olasılığı yüksek olan yerlere (doğum günü partisi, yemek davetleri gibi) biraz geç götüreceksiniz. Evden çıkmadan 1 bardak ayran ve su içereceksiniz ki orada çok saldırmasın. Evde, orada yiyebileceği alternatif yemekler konusunda ön konuşma yapacaksınız.

En önemli ana fikir “ÇOCUĞUNUZU YEMEKTEN KORUYACAKSINIZ”.

 

Çocuklarınızı kesinlikle uzak tutacağınız yiyecekler

 

Genel olarak bütün paketli ve uzun ömürlü yiyecekleri bu kapsama alabiliriz. Hazır meyve suları, cipsler, şekerlemeler, çikolatalar, bisküviler, pastane ürünü pastalar, açmalar, poğaçalar, börekler, hazır paketli dondurmalar, kıyma kebaplar, hazır köfteler…

 

Çocuklarınıza gönül rahatlığı ile her gün yedirmeniz gereken yiyecekler

 

1 yumurta (mümkünse haşlanmış-kayısı kıvamında), her gün 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynir, günde 3 su bardağı günlük süt veya ev yapımı yoğurt, 2 adet meyve (mevsiminde ve mümkünse ikindi ara öğününde), ev yemeği (kıymalı sebze yemeği veya ızgara anne köftesi veya et, tavuk, balık), günde 3-4 dilim ekmek ya da ekmek yerine ana yemeğin yanına 2 yemek kaşığı kadar pilav veya makarna koyabilirsiniz. Çocuğunuz çorba içiyorsa ayrıca ekmek yedirmeyin. Kısacası evde kendi hazırladığınız, mevsiminde taze yiyeceklerle çocuğunuzu besleyin.

zayiflama-yontemleri-banner