Diyet

Kilo verdiren sihirli baharatlar

881views

Kilo verdiren basit yöntemlerinden biri, her öğünde baharat kullanmaktır. Peki, kilo verdiren baharatlar nelerdir, nasıl kullanılır? Diyete Başlıyorum özel haberimizde kilo verdiren baharatları öğrenebilirsiniz!


Kilo verdiren basit yöntemlerinden biri, her öğünde baharat kullanmaktır. Peki, kilo verdiren baharatlar nelerdir, nasıl kullanılır? Diyete Başlıyorum özel haberimizde kilo verdiren baharatları öğrenebilirsiniz!

 

Zencefil: Araştırmalar taze zencefilin iştahı kontrol altına alarak zayıflamada etkili olduğunu gösteriyor. Taze zencefili dilimleyerek çaya koymak, ezerek çorba ya da yoğurda katmak aşırı yeme isteğini azaltıyor.

 

 

Tarçın: Tatlı isteğini azaltan, tokluk veren ve kokusuyla iyi hissettiren tarçını her yerde kullanabilirsiniz. Portakal veya elma dilimlerinin üzerine serpebilir, günde iki kez tarçınlı süt içebilirsiniz. Tarçının kilo vermedeki etkisini kan şekerini düşürebilme yeteneğinden kaynaklandığını belirten araştırmacılar, kandaki kötü huylu kolesterolü de azalttığını söylüyor. Metabolizma hızını da arttıran tarçın, kandaki insülin düzeyini de dengeliyor.

 

 

Tane siyah karabiber: Sindirimi kolaylaştırması nedeniyle karabiber yemeklerde çeşni olarak kullanılmaktadır. Ancak Oklahama Üniversitesi’nin yaptığı araştırmada siyah tane karabiberin içerisindeki piperine adlı maddenin yağ yakımını hızlandırdığı ortaya çıkmıştır. Öyle ki karabiber yemenin metabolizmayı neredeyse 20 dakika yürümüş kadar hızlandırdığı bulunmuştur.

 

 

Toz acı biber: Prude Üniversitesi’ndeki bilimsel çalışma toz acı biberin vücutta kalori yakımını hızlandırmada etkili olduğunu, metabolizmayı hızlandırdığını ispatladı. İştahı baskılayıcı etkisinin de olduğunu söyleyen bilim adamları yağların yakımının hızlanmasında toz acı biberi tavuk ve et yemeklerinde, çorbalarda kullanmayı tavsiye ediyor.

 

 

Zerdeçal: Beta karotenden zengin bir besin olan zerdeçal karaciğeri zararlı bileşiklerden koruyan özel bir baharattır. Zerdeçalda bulunan kurkumin maddesi hücrelerde yağ sentezini azaltarak zayıflamayı destekler.

 

 

Ginseng: Stres, kilo vermeyi engelleyen önemli faktörlerden biridir. Ginseng, stresi azaltmak, uyanıklık, zihin açıklığı vermek için Çin tıbbında da kullanılan bir kök bitkidir. Bu bitkiden elde edilen baharatın böbrek üstü bezlerini de olumlu etkileyerek hormonal bozukluğu giderdiği ve metabolizmayı hızlandırdığı araştırmalar doğrultusunda belirtilmektedir. Maryland Üniversitesi’ndeki çalışmalar bazı ginseng türlerinin özellikle panax ginseng denen çeşidinin kilo verme özelliğinin bulunabileceğini gösterdi. Kuru olarak bulabileceğiniz gibi kök şeklinde taze olarak da satın alabilir aynen zencefil gibi dilimleyerek kullanabilirsiniz. Çorbaların içerisinde rahatlıkla tüketebileceğiniz ginsegi mutfağınızda kilo verme destekçisi olarak yiyebilirsiniz.

 

Hardal: Tane veya toz hardal ülkemizde yaygın kullanılan bir baharat değil. Genellikle sürülebilir çeşidi tüketiliyor. Oxford Üniversitesi Politeknik Enstitüsü’nün yapmış olduğu araştırma hardalın kilo verme sürecinde yıldız baharatlar arasında yerini almasına neden oldu. Araştırma raporunda düzenli olarak bir çay kaşığı hardal tüketmenin metabolizma hızında yaklaşık yüzde 25’lik bir artışa neden olduğu bulunmuştur.