Sağlık

Çörek Otu Zayıflatır mı?

631views

Zayıflama hapı adı altında satılan ürünlerin içerikleri, yan etkileri ve insan sağlığı üzerinde yaratabilecekleri diğer olumsuzluklarla ilgili endişeler ve soru işaretleri, kilo sorunu yaşayanları daha güvenli evde bizzat hazırlayıp uygulayabilecekleri çözümler aramaya itiyor. Çörek otu da kilo vermeyi kolaylaştırabileceği iddialarıyla gündeme gelen bitkisel çözümlerden biri. Pekiyi, çörek otunun kilo verdiği doğru mu?

Çörek otu gerçekten ilginç bir bitki ve kanserden çeşitli enfeksiyonlara kadar birçok hastalığa deva olabileceği düşünülüyor. Bu yüzden çörek otu üzerinde birçok araştırma yapılıyor. Bu araştırmaların bazıları, çörek otunun kimi faydalarını doğruluyor. Bazı iddialarınsa asılsız olduğu ortaya çıkıyor.

Çörek otunun zayıflamaya neden olabileceği iddialarının temelinde, kan şekeri üzerindeki etkileri yatıyor. Kan şekerinin ani yükseliş ve düşüşleri, kişinin daha çabuk acıkmasına ve açlık hissinin zor katlanılır seviyelerde hissedilmesine neden olur. Bu da kan şekerini hızlı şekilde yükseltecek yiyecekler yeme isteğini tetikler. Bu yiyecekler de genelde, abur cubur sınıfından olan, çikolata şeker gibi işlenmiş şeker oranı ve kalorisi yüksek besinlerdir.

Ancak çörek otunun doğrudan kilo vermeyi sağlayıcı bir özelliği yok. Ayrıca tıpkı ilaçlar gibi çörek otu da farklı bünyelerde farklı etkiler gösterebiliyor. Eğer kilo vermeye çalışıyorsanız ve çabalarınıza destek olacak bir gıda arayışındaysanız, çörek otunu deneyebilirsiniz. Eğer sizde etkili olduğunu hissederseniz ve başarılı sonuçlara ulaşırsanız kullanmaya devam edebilirsiniz. Sonuçta çörek otu, birçok faydası olan bir bitkidir.

Eğer düzenli kullandığınız ilaçlar varsa, çörek otunu bu amaçla kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışın. Çörek otunun sizin bünyenizde işe yaramadığını düşünürseniz, yeşil çay gibi çeşitli bitki çaylarını da deneyebilirsiniz.