Sağlık

Narın Faydaları

665views

“Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane…” evet, bildiniz; nar… Çocukluğumuzdaki bilmecelere de konu olan narın kendisi de adeta bir bilmece bilim dünyası için. Narın ne gibi faydaları olabileceği ve ne gibi hastalıklara deva olabileceği birçok araştırmaya konu olmuş. Bu araştırmaların bazılarıysa hâlâ sürüyor. Narın ne gibi dertlere deva olduğunu bu yazımızda okuyabilirsiniz.

 

Meme kanseri: İsrail’de yapılan bir deneyde narın, meme kanseri hücrelerinin ölümüne sebep olduğu sağlıklı hücrelerdeyse hiçbir tahribat yaratmadığı tespit edilmiş. Bu deneyden, narın meme kanseri tedavi ettiği sonucu çıkarmak, acelecilik olur; ancak araştırmalar umut verici sonuçlar sunuyor.

Akciğer kanseri: Fareler üzerinde yapılan bir deneyde narın, akciğerde kanserli hücre oluşumunu engelleyebileceği ya da yavaşlatabileceği sonucuna varılmış.

Prostat kanseri: Yine fareler üzerinde yapılan başka bir deneyde prostat kanserine karşı nardan faydalanılmış ve umut verici sonuçlara ulaşılmış. İnsanlar üzerinde yapılan başka bir deney de prostat kanseri yüzünden artan PSA seviyelerini düşürmede, nar suyunun faydalı olduğunu ortaya koymuş.

Beyin hücreleri: Nar suyunun, yeni doğan bebeklerde ortaya çıkabilen beyin hasarlarını önleyebileceğini düşündüren araştırma sonuçları bulunuyor.