Sağlık

Trafik stresiyle başa çıkmanın yolları

629views

Büyükşehirlerin sorunlarından bahsedilince neredeyse herkesin aklına ilk olarak trafik gelir. Özellikle İstanbul boyutlarında bir şehirde trafik sorunu gerçekten sinirlerin yıpratan bir hâl alabiliyor; ama bu sorunu yaşayan tek şehrimiz tabiî ki İstanbul değil. Büyükşehirlerde yaşayanların ortak sorunu olan trafik stresiyle başa çıkma yollarını sizinle paylaşıyoruz.

 

Gideceğimiz yere en az yarım saat öncesinden çıkmak, geç kalma ihtimalini azalttığı için stresi de önler.

Gidilecek güzergâhın trafik yoğunluğunu kontrol etmek, yoğun trafiğe maruz kalmamamız için önemlidir.

Yorgun, uykusuz ve sinirli durumlarda araç kullanmak, toleransımızı azaltacağından dinlenmiş ve rahat bir şekilde trafiğe çıkmalıyız.

Her duruma karşı hazırlıklı olup, yola çıkmadan tuvalet ihtiyacımızı gidermek, aracımızda su ve atıştırmalık bir şeyler bulundurmak çok faydalı olabilir.

Stresimizin arttığını hissettiğimizde derin nefes alarak kendimizi gevşetebilir, rahatlatabiliriz.

Eğlenceli bir radyo programı ya da neşeli şarkılar, klasik müzik dinlemek olumsuz duygu düşüncelerden uzaklaştırır, hatta biz şarkı söyleyerek stresli durumu eğlenceli hale getirebiliriz.

Akşam ya da sonrasında yapacağımız güzel planlarımıza odaklanmak, onları düşünmek iyi gelir, çözmemiz gereken bir probleme trafikte odaklanmamalıyız. Sorunları düşünmek mevcut stres düzeyini daha da artırabilir.

Trafik kurallarına uymayan sürücüler için öfkelenmek bize bir şey kazandırmaz, bizim ve diğer sürücülerin hayatını riske atıyorsa trafik polisini arayarak bildirebiliriz (154) daha etkili bir çözüm olur.

Her ne kadar emniyet kemeri bazıları için sıkıcı bulunsa da güvenliği sağladığı için önemlidir.