Sağlık

Denize girerken dikkat edilecekler

624views

Tatile çıkmışken denizin keyfini doya doya çıkarmamak olmaz. Bolca denize girip yaz sıcağında bunaldığınız her günün acısını çıkartmak en güzeli. Ama suyla şaka olmaz. Bu yüzden denize girerken uyulması gereken kuralları ya da dikkat edilmesi gerekenleri bilmekte fayda var. Denize girerken dikkat edilecekleri buradan öğrenebilirsiniz.

Suda şakalaşmayın

Suda yapılan şakaların çok ciddi ve ağır sonuçları olabilir. Bu yüzden suda boğuşma, şakalaşma gibi şeyler yapmayın.

Yalnız yüzmeyin

Mümkünse her zaman bir arkadaşınızla ya da en azında kalabalık gruplara yakın yüzün. Yardıma ihtiyacınız olursa yakınlarınızda size yakın birileri olmasında fayda vardır.

Yemekten sonra denize girmeyin

Yemek yedikten sonra hemen denize girmeyin. 1 saat kadar beklemenizde fayda vardır. Yemekten sonra kan midemize çekilir ve midemiz de büyür. Bu durum kramplara veya kasılmalara neden olarak tehlike yaratabilir; mide yanması ve başka türlü rahatsızlıklara neden olabilir.

Uyarıları dikkate alın

Denize girdiğiniz yerde uyarı işaretleri varsa bunlara mutlaka uyun. Uyarı işareti sizin can güvenliğinizi ve sağlığını korumak için konmuştur, bunu her zaman aklınızda tutun.

Can kurtaranlar çocuk bakıcısı değildir

Denize girdiğiniz yerde can kurtaranlar görev yapıyorsa, onlara güvenerek çocuğunuzu gözetimsiz bırakmayın. Can kurtaranların görevi çocuk bakıcılığı değildir. Onlar boğulma tehlikesi geçirenlere yardım etmekle yükümlüdür. Çocuğunuzu gözetimsiz bırakmayın ve sizden fazla uzaklaşmasına izin vermeyin.

Tabandaki gizli tehlikelere dikkat edin

Suyun içine dalmadan önce tabanın yapısı hakkında fikir sahibi olun. Bazı yerlerde deniz dibi oldukça düzgün ve kumludur; bazı yerlerdeyse kayalıktır. Tabanı kayalık olan yerlerde daha dikkatli olmakta fayda vardır.