Sağlık

Karpuzun faydaları

624views

Yaz meyveleri arasında en sevilen ve en yaygın olanı herhalde karpuz olsa gerek. Bol su içeriği, güzel tadı, iştah açan görüntüsü ve serinletici etkisiyle karpuz yazın gözde meyvesi. Ama karpuzun tek özelliği bu değil elbette. Yaz mevsiminde severek yediğimiz karpuzun sağlığımıza da birçok faydası. Yazı sabırsızlıkla bekleyen karpuz severler için karpuzun sağlığa faydalarını araştırdık.

 

 

Su ihtiyacını karşılar

Karpuzun faydaları arasında en önemlilerinden biri de su ihtiyacını verimli şekilde karşılamasıdır. Karpuzun içerdiği su, liflerle birlikte tüketilir ve bir kısmı da liflerin içine hapsolur. Böylece daha yavaş işlenir ve vücudumuzda daha uzun süre kalır. Yaz sıcağında sürekli ve hızlı bir şekilde su kaybettiğimizi de hesaba katarsak bu özellik sağlığı korumak için çok fayda sağlar.

Böbrekleri temizler

Karpuzun içindeki bol su ve antioksidanlar, böbreklerin çalışmasına ve temizlenmesine yardımcı olur. Diüretik özellikler gösteren; yani böbreklerin daha hızlı çalışmasına neden olan karpuz, vücuttaki fazla ödem ve toksinlerin de atılmasına destek olur.

Karaciğere de faydalı

Karpuzun faydalı olduğu organlardan biri de karaciğerdir. Karaciğerimizin birçok işlevi vardır ve bu işlevlerin çoğunu da kimyasal etkileşimler sonucu yerine getirir. Yani karaciğerimiz tıpkı bir kimya laboratuvarı gibidir. Ancak bu işlemler sırasında karaciğerimizde atık maddeler birikir. Karpuz, bu maddelerden özellikle amonyağın temizlenmesinde karaciğere yardımcı olur. Bu da daha sağlıklı bir karaciğer ve toksinlerden daha az zarar görmüş bir vücut demektir.

Kan basıncını düşürür

Karpuzun içindeki potasyum ve manganez de kan basıncının düşürülmesine yardımcı olur. Yaz sıcaklarında yüksek tansiyonun ne kadar tehlikeli olabileceği düşünüldüğünde karpuzun bu özelliğinin sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu anlamak daha da kolaylaşır.

Cinsel gücü arttırır

Cinsel gücü arttırma özelliği, neredeyse tüm meyve-sebzelere atfedilir. Ancak karpuzun bu özelliği bilimsel olarak da kanıtlanmış. Karpuzun içindeki sitrülin adlı bir madde, damarların genişlemesini sağlıyor; bu sayede kan dolaşımını da kolaylaştırıp rahatlatıyor. Rahatlayan kan dolaşımı da daha yüksek bir cinsel performansa olanak tanıyor.