DiyetManşet

Detoks yapmanın zararlarını biliyor musunuz?

435views

detoks-zararlimi-diyetisyen

Detoks yapmanın zararlarını biliyor musunuz?

“1 haftada 5 kilo verin, 3 günde 3 kilo verin” gibi söylemlerle sunulan detoks diyetleri, bazı insanlara cazip geliyor. Peki, kontrolsüzce detoks yapmanın zararlarını biliyor musunuz? “Diyete Başlıyorum” sağlıklı yaşam sitesi olarak, Diyetisyen Gökçen Ural ile görüştük ve detoks hakkında merak edilenleri öğrendik.

  • Diyete Başlıyorum: Detoks diyetler neden uygulanır?

Detoks diyetlerinin amacı; vücudumuzda üretilen kimyasal ve toksik bileşiklerin atımını ya da uzaklaştırılmasını sağlamak. Bunu yaparken de vücudumuz havayı, yiyecekleri ve suyu kullanıyor. Detoks diyetlerinin birçok çeşidi bulunuyor ve besin kaynağı olarak genellikle meyveler, sebzeler, kuruyemişler ve tohumlar kullanılıyor. Hayvansal kaynaklı ürünler, şeker, kafein ve alkol gibi besinsel içerikleri olan yiyecekler de tercih edilmeyen besinler arasında yer alıyor. Detoks diyetlerinde içerik olarak en çok meyve/sebze suları, bitkisel çaylar ve su kullanılıyor. Detoks bilimselliği kanıtlanamamış popüler diyetler arasında yer alıyor.

  • Diyete Başlıyorum: Detoks diyetler kilo verme amaçlı kullanıldığında nasıl sonuç veriyor?

Detoks diyetler sebze ve meyve tüketimini artırarak posa ve antioksidan alımını yükseltiyor. Vücut ihtiyacı olan vitaminleri, lifleri ve antioksidanları alıyor. Düşük kaloriye sahip bu diyetler kilo verilmesini de sağlıyor. Detoks diyetinde kilo verilmesinin tek nedeni kalori kısıtlamasının yapılması. Bu diyetler zayıflama için kullanılmaması gereken, insan sağlığını riske atan diyetler. Bu tür diyetlerden özellikle hamilelerin, tansiyon, diyabet ve böbrek hastalığı olan kişilerin kaçınması gerekiyor.

  • Diyete Başlıyorum: Detoks diyetlerin yanlış uygulanmasının zararları nelerdir?

Bu tür diyetlerde özellikle et ve süt ürünleri tüketilmiyor. Bu yüzden vücut açlığa girerek kas kayıplarının olmasına neden oluyor ve ileriki yaşlarda hem kemik kırılmaları ve erimelerine hem de sarkopeni denilen ciddi kas kayıplarına neden olarak; ellerde titreme ve kavrama gücünde zayıflık, yutma güçlüğü ve demans (bunama) gibi hastalıkların ortaya çıkmasına da neden olabiliyor. Detoks diyetlerini zayıflama amaçlı yanlış uygulayan kişilerde kısa vadede baş ağrısı, anksiyete, kas ve sıvı kaybı ve kan şekerinde ciddi düşmeler gibi durumlar ortaya çıkıyor.

sisman-kadin-mutsuz

  • Diyete Başlıyorum: Detoks diyetlerine vücudumuzun ihtiyacı var mı?

Vücudumuzda detoksifikasyon işlemini yapan organlarımız var. Detoks diyetleri popüler olmadan önce de karaciğer, akciğer, böbrek ve deri detoksifikasyonu sağlayarak toksinlerin atılmasını düzenli ve olması gerektiği gibi yerine getiriyorlardı.

  • Diyete Başlıyorum: Detoks diyetlerini uygulamak daha fazla vücudun arınmasına yardımcı olur mu?

Detoks diyetler vücudun arınmasına yardım oluyor tabii ancak fazla dozlarda ve miktarlarda alınan vitamin, mineral ve posa yine bazı hastalıkların oluşmasına neden oluyor. Mesela fazla alınan lif; demir mineralinin emilimini azaltarak anemiye neden olabiliyor.

Bayındır Söğütözü Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Diyetisyeni Gökçen Ural’a değerli katkıları için teşekkür ederiz.

yag-yakici-yogurt-banner