DiyetManşet

Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum

737views

sisman-kadin-mutsuz

Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum

Fazla kilolarınızdan kurtulmak için diyete başladınız ama zayıflayamıyorsunuz, öyle değil mi? Bir dakika durun, hemen diyeti bozmak yerine çözüm olarak neler yapabileceğinize odaklanın. Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, kilo vermeyi engelleyen sebepleri ve çözüm yollarını anlattı; merakla okuyacaksınız.

Uykunuz yetersiz kalıyor olabilir

16 yıl süren 70 bin kadın üzerinde yapılan bir çalışmada 5 saat ve altı uyku uyuyanlar 7 saat uyku uyuyanlarla karşılaştırıldığında çalışma sonunda 14-15 kilo alması %30 daha yüksek bulunmuştur. Kaliteli ve yeterli uyku, spor ve beslenme kadar önemlidir. Şimdi düşünün, kaçta yatıp kaçta kalkıyorsunuz? Uykunuz size yetiyor mu? Güzel haber: Düzenli spora başlarsanız, uykunuz da düzene girecektir.

Aşırı stres yapıyor olabilirsiniz

Stres anında yüksek yağlı , yüksek kalorili besinleri tüketme eğilimimiz arttığı gibi , stres hormonu kortizolde vücut yağ hücrelerinin büyümesine neden olup, vücut yağ miktarını arttırabilir. Yapılan çalışmalarda yüksek kortizol seviyeleri de daha yüksek viseral yağlanma ( organ çevresi yağlanma ) ile ilişkili bulunmuştur.

Diyette yasaklı gıdaları yiyor olabilirsiniz

Beyaz ekmek , krakerler , cipsler , meşrubatlar ve tatlılar vücutta inflamasyona neden olurlar . Karın bölgesindeki yağlarda inflamasyonla ilişkilidir . Bu besinlerin sık tüketimi karın bölgesindeki yağlanmayı arttırır. Tam tahıllar , meyveler ve sebzeler antioksidanlarla doludur ve inflamatuar karşıtı özellikleri vardır , karın bölgesindeki yağlanmayı önlerler.

Facebook’ta DİYET ve ZAYIFLAMA TARİFLERİMİZ için TIKLAYIN

Hormonal bozukluk olabilir

Elma tip vücut yapısına sahip olup, fazla kilolu iseniz, testesteron seviyeleriniz de yüksek çıktıysa polikistik over sendromu söz konusu olabilir, kilo vermekte zorlanırsınız. Ön diyabet tanısıda konabilir veya diyabet hastası bile olabilirsiniz . Bir kan tahlili yaptırıp , doktor kontrolünden geçin. Mutlaka bu hastalıklarınızı tedavi ettirmelisiniz.

Motivasyon eksikliği olabilir

Karın bölgesi yağı azaltmak düşük kalorili , yüksek lifli , karbonhidrat ve şekerden düşük bir diyet eşliğinde kardiyovasküler ve ağırlık egzersizlerini de gerektirir. Sıkı takip ve zaman gerektirecek bu iş için kararlı olun.

Diyette motivasyonu artıran öneriler için TIKLAYIN

En-etkili-zayıflama-yontemleri

Hatalı yağları tüketiyor olabilirsiniz

Yüksek oranda doymuş yağ alımı ( süt ve ette bulunan ) organ çevresindeki yağlanmayı arttırır . Tekli doymamış yağ asitleri ( zeytin ve avokadoda bulunan ) ve spesifik çoklu doymamış yağ asidi ( omega 3 gibi ( ceviz, ayçiçeği tohumu ve somon gibi yağlı balıklarda bulunan ) vücutta inflamasyon karşıtı görev görürler . Unutulmamalıdır ki, hangi çeşit yağ olursa olsun fazla tüketimi kalori alımını arttırır ve kilo yapar. Sağlıklı yağları da belli porsiyonlarda, örneğin bir kase salataya 1 tatlı kaşığı ekleyerek dengeli tüketin.

Instagram’da DİYET ve ZAYIFLAMA TARİFLERİMİZ için TIKLAYIN

Yanlış egzersiz yapıyor olabilirsiniz

Hem kardiyovasküler egzersizlerin hem de ağırlık çalışmalarının bir arada yürütülmesi gerekir . Vücut geliştirmek vücudun kas kütlesini arttıracağından daha fazla yağ yaktıracaktır . Haftada 250 dk orta şiddette bir egzersiz veya 125 dk yüksek yoğunluklu bir egzersiz yapmak gerekir. Daha fazla kalori yakabilmek için egzersizin yoğunluğunu arttırmalısınız. Vücudunuza uygun egzersizleri bilmek için mutlaka bir egzersiz uzmanıyla çalışın.

Evde spor hareketleri için buraya TIKLAYIN

Çok yiyor veya aç kalıyor olabilirsiniz

Porsiyon kontrolü yapın ve gün içinde yediklerinizi not edin. Ana ve ara öğünleri atlamadan beslenmenizi düzenleyin.

Ücretsiz diyet listeleri için buraya TIKLAYIN

kolay-kilo-banner