DiyetManşet

Hızlı zayıflamak için diyetisyenden tavsiyeler

660views

sarimsak-tutan

Çamaşır makinesi bozulduğunda tamiri için beyaz eşya ustasını çağırıyorsanız, aynı şekilde vücudunuz bozulup fazla kilo aldığınızda iyileştirmek için uzmanından, diyetisyenden yardım almalısınız.

Türkiye’nin en güvenilir sağlıklı yaşam portalı ‘Diyete Başlıyorum’ ekibi olarak, Diyetisyen Emre Uzun ile görüştük. Sağlıklı ve hızlı zayıflamak isteyenler için uygulaması kolay tavsiyeler aldık. Hazırsanız, diyetisyenden süper tavsiyeler geliyor!

Bitter çikolatayla tatlı krizlerini kesin!

Tatlı krizlerine bitter çikolata ile çözüm bulunacak. Son yıllarda yapılan çalışmalarda özellikle bel bölgesindeki yağların yakımına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Örneğin, ara öğünde sade Türk kahvesi yanında 3 küçük parça bitter çikolata hakkınız var.

Besinlerle metabolizmayı ateşleyin!

Yağ yakımını hızlandıran yaban mersini, kara dut, ahududu ve böğürtlene beslenmenizde yer açın. Antioksidan olmalarının yanı sıra hem şeker krizlerine çözüm bulacak hem de metabolizmayı hızlandıracaksınız.

En iyi yağ yakan yiyecekler için buraya tıklayın
Zayıflamaya geceden başlayın!

Geceden içilecek sular hazırlanacak. Suları sade içmeyi bırakalım suyumuzda limon, nane, zencefil, tarçın ve birçok meyveye yer vererek zayıflamanızı hızlandırabilrisiniz.

Yağ yakıcı su tarifi için buraya tıklayın
Yemeklerin suyunu tabakta bırakın!

Yemekleri susuz tercih etmeye alışmaya başlamalıyız. Yapılan yemeklerde kullanılan yağlar yemeklerin suyunda yer aldığı unutulmamalıdır.

Tarçınlı sütle yağ yakın!

Ara öğünler ile metabolizma hızlandırılacak. Ara öğün yapmadan zayıflamnız mümkün değil, bunu atlamayacaksınız!

Yağ yakıcı tarçınlı süt tarifi için buraya tıklayın
Yağ yakıcı baharatlarla zayıflayın!

Şişkinlik için karanfil, kakule, kimyon gibi baharatları çayınıza ekleyin, farkı hemen göreceksiniz.

Yağ yakıcı baharatları öğrenmek için buraya tıklayın
Kabızlıktan kurtulup kilo verin

Probiyotiklerle bağırsaklarınızı güçlendirin. İdeal kiloya ulaşmanın yolu iyi bir sindirim sisteminden geçer. Bunun için diyetinizde kefir gibi yüksek oranda probiyotik içeren içecekleri ara öğünlerde tercih edebilirsiniz.

Yarım kilo verdiren yoğurt kürü tarifi için buraya tıklayın
Spor yaparak kalıcı kilo verin

Kilo vermek hepimizin asıl amacı ancak bu süreç içerisinde sarkık bir görüntüyü hiçbirimiz istemeyiz. Sporla hızlıca sıkılaşın. Sıkılaşmak için en etkili sporlar ise pilates ve yogadır.

Resimli spor egzersizleri için buraya tıklayınız!

Diyetisyen Emre Uzun Hakkında:

diyetisyen-emre-uzun

2009 yılında Gazi üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde lisans eğitimine başladı. Lisans eğitiminin 2. yılında Anadolu Üniversitesi Sağlık kurumları işletmeciliği eğitimine başladı. 2013 yılında üstün başarı ile mezun oldu. Aynı yıl olan 2013 yılında Gazi Üniversitesi sağlık bilimleri enstitüsinde Beslenme ve Diyetetik ana bilim dalında yüksek lisans eğitimine başladı.