Diyet

Diyetle ilgili aklımıza takılanlar

627views

Sağlıklı beslenme giderek önemini arttırıyor. Bu durumda diyetisyenlere ve onların verdiği bilgilere karşı daha ilgili olmamıza neden oluyor. Ama etrafta çok fazla bilgi olması da bilgi kirliliğine ya da kafa karışıklığına neden olabiliyor. Hatta bazen doğru bildiklerimizi bile sorgulamamıza neden oluyor. Biz de bu durumu biraz hafifletebilmek için diyetle ilgili akıllara takılan soruların yanıtlarını aradık.

Küçük porsiyonlarda çok öğün yiyerek zayıflanır mı?

Küçük ana öğünler ve aralarda ara öğün şeklindeki atıştırmalıklar şeklindeki beslenme şekli herkes için işe yaramayabilir. Bu durum kişinin metabolizmasıyla ilgili olduğu kadar, alışkanlıkları ve yaşam düzeniyle de ilgilidir. Bu yüzden bu yöntem herkesin zayıflaması için uygun olmayabilir.

Hiç yağ yemeden daha hızlı zayıflanır mı?

Hiç yağ yemezseniz, bırakın daha hızlı zayıflamayı, kilo verme sürecinizin sekteye uğrama bile mümkün. Yağların vücudumuzda çok önemli işlevleri vardır ve her gün belli miktarda yağ yemezsek vücudumuz aç kaldığımızı düşünüp enerji depolamaya çalışabilir. Doymamış ve çoklu doymamış yağ türlerinden az miktarlarda tüketmek faydalıdır.

Karbonhidratlar kilo mu aldırıyor?

Yalnızca karbonhidratlar değil, gereğinden fazla tüketilen her şey kilo aldırır. Vücudumuzun karbonhidratlara ihtiyacı vardır. Ama kaliteli karbonhidratlar tüketmek sağlık açısından daha faydalıdır ve insülin direncine neden olmaz. Çiğ sebze ve meyveler ve tam tahıllar, kaliteli karbonhidrat kaynaklarına güzel birer örnektir.

Kilo kaybediyorum, ama incelmiyorum; neden?

Kilonuz azalıyor; fakat bel, kol veya bacaklarınızın kalınlığında azalma olmuyorsa güç antrenmanı yapmadığınız veya yeterince protein almadığınız için kas kaybediyor olma ihtimaliniz yüksektir. Güç antrenmanı yapmaya başlamalı ve beslenmenizde proteinlere daha çok yer vermelisiniz.

Süt ve süt ürünleri kilo mu aldırıyor?

Süt ve süt ürünleri kilo aldırmaz; ama bazı kişilerde şişkinliğe neden olabilir. Sütün hazmı zordur ve içindeki laktoz da bazı kişilerde gaza neden olur. Ancak süt kilo aldırmaz, aksine, düzenli olarak süt veya süt ürünleri tüketenlerin daha hızlı kilo verdikleri ve çoğunlukla karın bölgesinden yağ yaktıkları görülmüştür.