ManşetSağlık

Metabolizma hızlandırıcı en iyi besinler

821views

Metabolizma hızlandırıcı en iyi besinler

Metabolizma hızlandırıcı en iyi besinleri tercih ederek daha kolay kilo verebilir, kabızlık, şişkinlik, yorgunluk gibi sorunlarından üstesinden gelebilirsiniz. Türkiye’nin en güvenilir diyet ve sağlıklı yaşam sitesi ‘Diyete Başlıyorum’ olarak bilimsel araştırma sonuçlarına göre metabolizma hızlandırıcı en iyi besinleri açıklıyoruz.

Sivri Acı Biber: Acı biberin çok az bir miktarı bile hemen alnımızda terlemeye sebep oluyor. Bunun nedeni biberdeki doğal acı maddesi kapsaisin. Aynı spor yaparken olduğu gibi, bu madde de kısa süreli olarak vücut ısısını yaklaşık %25 oranında yükseltiyor. Sonuç olarak kalori ihtiyacı da geçici bir süre için artıyor.

Limon: C vitamini açısından zengin olan limon, bağışıklık sistemine bol enerji sağlıyor. Böylece kaslar daha fazla yağ yakıyor. Limon suyu sindirim sistemini toksinlerden arındırır, midedeki yanma ve şişkinlik gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. Mide asidi yüksek olan kişiler sürekli bir şeyler yiyerek mideyi bastırma eğiliminde olurlar. Bu da kısa sürede acıkmaya ve kilo almaya neden olur. Limonun içerisinde bulunan pektin lifi acıkmayı geciktirir.

Tarçın: Tarçın, insülinin etkisini iyileştirdiğinden, daha az insüline ihtiyaç oluyor. Bu sayede yüksek insülin değerinin oluşturduğu komplikasyonlardan kaçınmak mümkün olabiliyor. Yemekleri bu baharatla tatlandırmakta fayda var.

Ayda 4 kilo verdiren tarçınlı süt tarifi için tıklayınız.

Kefir: Amerika ve İtalya’ da yapılan araştırmalar sonucunda, kalsiyum miktarı kiloları da etkiliyor. Süt ürünleri, vücut için çok önemli mineralleri içeriyor.. Örneğin yarım litre kefir, protein ve lesitin içeriyor ve günlük kalsiyum ihtiyacının %75’ini karşılıyor.

Zencefil: Zencefilin köklerindeki maddeler, tıpkı kırmızıbiberdeki gibi, dolaşım ve sindirim sistemini uyarıyor. Yemeklerde baharat olarak kullanılan veya çay olarak tüketilen zencefil aynı zamanda mide ve bağırsaklardaki gazı da söktürüyor.

Hızlı kilo verdiren zencefil çayı tarifi için tıklayınız.

zencefil-cayi-tarifi

Yeşil Çay: Yeşil çayın biline etkileri kolesterol düşürmesi, kanser ve kalp krizinden korumasıdır. Yapılan araştırmalar, yeşil çayın aynı zamanda yağın vücutta ve karaciğerde depolanmasını önlediğini de ortaya koydu. Ayrıca vücuttaki enerji tüketimini de artırıyor.

Soğan: Soğanın içinde yer alan kükürt bileşimi “Alicin” kan dolaşımını uyarıyor, sindirimi harekete geçiriyor, vücuttaki fazla suyun atılmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakılmasını arttırıyor. Sarımsak ve yeşil soğan da aynı etkiye sahiptir.

Ayda 8 kilo verdiren mucize sarımsak kürü için tıklayınız.

Somon Balığı: Zayıflatan besinlerin başında yer alıyor çünkü yağ açısından fakir, protein açısından zengin bir besin. Ayrıca yüksek iyot içeriğiyle vücut metabolizmasının düzenlenmesinde önemli rol oynayan tiroit hormonunun salgılanmasında da görevli.

Metabolizma hızlandırıcı en iyi besinleri dilerseniz ara öğünlerde atıştırmalık, dilerseniz ana öğünlerde yemek olarak tüketebilirsiniz. En güzel diyet yemek tarifleri için web sitemizden faydalanabilirsiniz.

zayiflama-yontemleri-banner