Spor

Egzersiz motivasyonunu arttırma yolları

622views

Sağlığı korumak veya zayıflamak için spor yaparken motivasyonu korumak çok önemlidir; çünkü motivasyon istikrarı ve devamlılığı sağlar. Ama hepimiz bazı dönemlerde motivasyonumuzu kaybedebiliriz. Tabii motivasyonunuzu arttırmanın yollarını bilmezseniz… Bu yüzden, Diyete Başlıyorum olarak egzersiz motivasyonunu arttırma yollarını sizinle paylaşıyoruz.

Başlarsanız bitirirsiniz

Bazı günler spor yapamayacak kadar yorgun hissedebilirsiniz. Siz yine de spor yapmak üzere harekete geçin. Eğer spor salonunda spor yapıyorsanız kendinize, birkaç ısınma hareketi yapıp döneceğiniz vaadinde bulunun. Ya da dışarıda koşuyorsanız, biraz bacaklarınızı esnetip eve döneceğinizi söyleyin kendinize. Uzmanlar, motivasyonu az da olsa, egzersiz yapmaya başlayanların sonrada motive olarak egzersizlerini tamamladıklarını belirtiyor.

Ölçüm yaparak ilerleyin

Sayılar yalan söylemez. Zayıflamak için spor yapıyorsanız, spor ve diyete başlamadan önce kilo, baldır kalınlığı, kol kalınlığı, yağ oranı gibi değerleri ölçtürün. Ardından 30-45 günde bir bu ölçümleri tekrarlayın. Böylece kat ettiğiniz ilerlemeyi net ve somut bir şekilde görebilirsiniz. Bu durum da motivasyonunuzun artmasını sağlar.

Planlı olun

Programımız sıkıştığında çoğumuz ilk olarak feda egzersizi feda ederiz. Bunun nedeni çoğumuzun egzersizi bir angarya veya zorunluluk olarak görmesidir. Düzenli egzersiz yapmaya alıştığınızda siz de fark edeceksiniz ki egzersiz bir zorunluluk değil bir ihtiyaçtır. Çünkü daha sağlıklı olmanızın yanında daha iyi hissetmenizi de sağlar.

Egzersiz arkadaşı edinin

Eğer motivasyonunuz sürekli düşüyorsa, motivasyonu sizden daha yüksek bir egzersiz arkadaşı edinin. Sizin enerjinizin düşük olduğu günlerde bu arkadaş sizi motive edecektir. Zaten bir süre sonra da sizin daha az motive edilmeye ihtiyacınız olacaktır.

Kalp sağlığınızı düşünün

Kalp-damar sistemine bağlı hastalıklar yüzünden her yıl yüzbinlerce insan yaşamını yitiriyor ve çok daha fazlası da ilaçlara ve tedavilere bağımlı hâle geliyor. Spor, kalp-damar sistemini güçlendirmenin en ucuz, en eğlenceli ve etkili yoludur. Bunu aklınızda bulundurmanız sizin için çok güçlü bir motivasyon olabilir.

Bir spor hocası tutun

Eğer spor konusunda deneyim ve bilginiz yoksa ve bütçeniz uygunsa bir spor hocası tutmayı da düşünebilirsiniz. Deneyimli bir spor hocası, hedeflerinize güvenle ve daha hızlı ulaşmanızı sağlayacaktır. Eğer özel spor eğitmeni tutacak bir bütçeye sahip değilseniz, bir spor salonuna kaydolabilir ve oradaki hocalara danışarak sporunuzu yapabilirsiniz.