DiyetManşet

Diyette makarna kaç kaşık olmalıdır?

847views

Diyet yapanların merak ettiği konu şudur: Diyette makarna kaç kaşık olmalıdır? Öncelikle, güzel haberi paylaşmak isterim: Sosuna ve miktarına dikkat ettiğiniz takdirde diyette makarna yiyebilirsiniz.

Makarna satın alırken, kaliteli bir marka olmasına özen gösterin. Bu sayede, kilo verirken daha besleyici yemekler yemiş olursunuz. Özellikle, yumurta içeren makarnalar daha faydalı olacaktır. Sebzeli, yoğurtlu, peynirli makarnalar diyet sürecinde sağlıklı ve lezzetli beslenmeniz açısından uygundur.

  • Diyette nasıl makarna yenir?

Domates soslu, yoğurtlu, peynirli makarnalar diyet için uygundur. Örneğin, bir su bardağı haşlanmış makarnaya bir su bardağı yoğurt ve sarımsak ilave edip yiyebilirsiniz. Yoğurt, kan şekerini dengede tutar ve makarna yemenize rağmen tok hissetmenize yardımcı olur.

  • Kaç kaşık makarna diyet için uygundur?

Elbette, o gün içinde yedikleriniz ve makarnanın yanındaki yemekler ölçü konusunda belirleyici olur. Örneğin, öğle yemeğinde makarna yemek istiyorsanız, kendinize şu şekilde bir menü yapabilirsiniz:

  1. Bir büyük kase mevsim salatası
  2. 5 yemek kaşığı domates veya yoğurtlu soslu makarna
  3. Bir kase et veya tavuk suyu çorba

Gördüğünüz gibi makarnanın yanında ekmek, bulgur, mercimek gibi başka bir karbonhidrat kaynağı yok. Salata ve çorba ile hem sağlıklı hem doyurucu beslenmek mümkün.

  • Diyette makarna ne sıklıkta yenmelidir?

Makarnadaki beyaz unun glisemik indeksi yüksektir. Bunun, vücudumuzdaki etkisi ise şöyledir: Kan şekerini aniden yükseltip düşürür. İnsülin salgısı artar. Fazla insülin ise kilo vermeyi engellemeye sebep olur.

Amacımızın sağlıkla kilo vermek olduğunu hep hatırlayalım. Fedakarlık yapmadan, çaba göstermeden hedefe ulaşamayız. Bu yüzden, diyette makarnayı haftada veya on günde bir yemeye kendinizi alıştırın.

Diyette makarna beş yemek kaşığı kadar olabilir.
  • Hangi makarnalar diyete uygun değildir?

Kremalı, mayonezli, ketçaplı, kızarmış et veya sebzeli makarnalar diyete uygun değildir. Kalorisi yüksektir. Kilo vermeyi engellediği gibi sizi hedefinizden uzaklaştırıp kilo almaya sebep olabilir. Elbette, çok canınız isterse yiyebilirsiniz ama bu sadece nefsinizi köreltmek için sadece iki yemek kaşığı kadar olsun.

  • Beş yemek kaşığı makarna kaç kaloridir?

Esasında, makarnanın kendi başına kalorisi çok yüksek değildir. Onun kalorisini yükselten, kullanılan soslardır. En başında tavsiye ettiğim gibi sağlıklı soslar tercih ederseniz, gönül rahatlığıyla makarna yiyebilirsiniz.

Bir yemek kaşığı makarna, ortalama 35 kaloridir. Beş yemek kaşığı ise 175 kaloridir. Bu bilgiye göre günlük almanız gereken kalori miktarını dengeleyebilirsiniz.

Diyette makarna kaç kaşık olmalıdır, öğrendiniz.