DiyetManşet

Diyette kaçamak nasıl telafi edilir?

829views

Diyetinize uygun besleniyorsunuz ama küçük bir kaçamak yaptınız. Aklınızda şu soru var: Diyette kaçamak nasıl telafi edilir?Biraz telaş, biraz suçluluk duygusu hissediyorsunuz.  Sakin olun. Doğru yerdesiniz, sizin için en faydalı bilgileri paylaşıyoruz!

Öncelikle sakin olun, iradesi en güçlü insan bile arada sırada diyetini bozabilir. Burada en önemli nokta şudur: Hatanızdan ders çıkarın ve telafisini yapmak için hızlıca harekete edin. Adım adım önerilerimizi uygularsanız, diyete keyifle devam edebilirsiniz.

  • Diyette telafi için suyu artırın!

Kaçamak yaptığınızda diyette telafinin ilk adımı, günlük su içme miktarını artırmaktır. Normalde on bardak su içiyorsanız, kaçamak sonrası gün boyunca on iki, on üç bardak su içmeye dikkat edin. Bu sayede hızlıca telafi edebilirsiniz.

  • Kalori yakmak için spor yapın!

Dayanamayıp tatlı, börek, gazlı içecek, alkol, kızartma yemiş olabilirsiniz. Geçmişi değiştiremeyiz ama bugünü gücü elimizde! Hem diyette telafi yapmak hem kilo vermeyi desteklemek için spordan destek alın!

Özellikle, kaçamak yaptığınız gün evde veya dışarıda mutlaka 30 dakikalık tempolu yürüyüş yapın. Eğer, yürüyüş için imkanınız yoksa hareketli şarkılar eşliğinde dans edebilirsiniz.

  • Bir sonraki öğünde dengeleyin!

Bir öğünde kaçamak yaptığınız için diğer öğünü atlamayın! Zeytinyağlı sebze yemeği, mercimek çorbası, yoğurt, salata gibi hafif ve sağlıklı yemeklerle bir sonraki öğünü dengeleyin.

Diyette telafi için aşağıdaki menüyü tercih edebilirsiniz:

  1. Bir kase mercimek çorbası
  2. Bir yemek kaşığı kabak yemeği
  3. Bir kase yoğurt veya bir bardak kefir

Bu örnek menüyü, yaz ve kış sebzelerine göre uyarlayabilirsiniz. Önemli olan, temel mantığı anlayıp uygulamanızdır.

Yoğurt kürüyle diyette telafi yapın!

Diyette kaçamak telafisi için en sevdiğimiz yöntemlerden biri, tamamen doğal ve ev yapımı yoğurt kürüdür. Akşam yemeğinden iki sonra yoğurt kürünü yiyebilir, kaçamağın telafisini yapabilirsiniz.

İçeriğindeki zencefil, zerdeçal, tarçın baharatları ödem temizliği, metabolizma hızlandırıcı gibi etkilere sahiptir. Aşağıdaki bağlantıya tıklayıp süper etkili zayıflama tarifini öğrenebilirsiniz.

Tıkla oku: Kilo verdiren yoğurt kürü tarifi

Diyette kaçamak telafisi yapılır ama lütfen bunu alışkanlık haline getirmeyin.
  • Telafi ediyorum deyip kilo almayın!

Şimdiye kadar diyette telafi yapmanın yollarını öğrendiniz. Ancak, önemli bir noktanın altını çizmemiz gerekiyor: Nasılsa telafi ediyorum deyip sık sık kaçamak yaparsanız, kilo alabilirsiniz! Bu sizi kilo verme hedefinizden uzaklaştırır, zayıflama hızını düşürür.

Arada bir elbette kaçamak yapabilirsiniz. Bununla beraber, amacınız bir an evvel fazla kilolardan kurtulmak ise, kaçamak sayısını olabildiğince azaltın. Haftada veya on günde bir kez bu hakkı kendinize tanıyın ve hemen telafi yapın; ama daha fazlası değil!

Diyette kaçamak nasıl telafi edilir, öğrendiniz.