ManşetSpor

Sporla kilo vermenin 8 püf noktası

659views

spor-yapan-kadinlar

Kilo vermek için spor yapmanız gerektiğini biliyorsunuz, peki püf noktalarından haberdar mısınız? Sporla kilo vermenin 9 püf noktasını siz değerli “Diyete Başlıyorum” okuyucuları için anlatıyor.

  • Spordan önce ne yiyebilirim?

Ana öğünlerden 2 saat sonra spor yapabilirsiniz. Spordan 30 dakika önce meyve gibi sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı alıp performansınızı artırabilirsiniz.

  • Sporda gücümü nasıl artırabilirim?

Sporu daha uzun süre yapabilmek için spordan önce bir fincan kahve içebilirsiniz. Ancak bu Nescafe gibi çözünebilir kahve olmamalıdır. Türk kahvesi veya filtre kahve içmelisiniz.

  • Spor yaparken nelerden uzak durmalıyım?

Spordan önce gaz yapıcı ve bağırsakta uzun sürede sindirilen besinlerden uzak durmalısınız. Bu besinler, kızartmalar, kuru baklagiller, kuruyemişler ve kuru meyveler olabilir. Ayrıca, spor yapmadan önce özellikle acılı ve baharatlı yiyeceklerden de sakınmak gerekir.

Spora başlamadan önce su tutucu yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Bu yiyecekler, tuzlu yemişler, kaşar peyniri, zeytin, et suyu, hardal, turşu, patates cipsi ve tüm konserve yiyeceklerdir.

acikhava-spor-kadin-diyet

  • Spor yaparken hangi besinleri tercih etmeliyim?

Sindirimi kolaylaştıran besinler tercih edildiğinde spor yapmak daha kolay olur. Örneğin, kabuksuz meyveler, kepekli ekmek, tuzsuz ayran, biraz yağsız peynir, salatalık, meyveli yoğurt ve kuru kayısı spor öncesinde uygundur.

  • Spordan sonra neler yiyebilirim?

Spordan sonra glisemik indeksi yüksek muz, kayısı, üzüm gibi meyveler tüketmenizde fayda var, bu sayede enerjinizi yeniden kazanırsınız. Ayrıca, spor sırasında aktif çalışan kaslarınızı beslemek için peynir, yoğurt, balık, kırmızı et, ıspanak gibi protein içerenler besinler yiyebilirsiniz.

  • Sporla kilo vermenin püf noktası nedir?

Spor yaparken kilo vermenin püf noktalarından biri, günde 14 bardak su içerek, vücudun terle birlikte kaybettiği suyu yerine koymaktır. Evet, terlemek iyidir ancak kaybedilen su, mutlaka telafi edilmelidir. Ayrıca, spordan sonra mineral, vitamin kaynağı olarak bir şişe sade maden suyu içebilirsiniz.

Spor yapanların sağlıklı bir yaşam sürmeleri ve sporlarının işe yaramaları için günde mutlaka 3 ana, 2 ara öğün tüketmeleri ve öğün atlamamaya özen göstermeleri gerekir.

Temiz yaşam koçu Arzu Karabulut hakkında:

arzu-karabulut-egzersiz

‘Diyete Başlıyorum’ temiz yaşam sitesinin kurucusu Arzu Karabulut, sigarayı bıraktıktan sonra spor, iyi beslenme ve zihinsel gelişimle tanıştı. Amerika’ya gidip New York Üniversitesi’nde fitness, beslenme ve zihin-beden teknikleri uzmanlık eğitimleri aldı. Hem Amerika hem Türkiye’de temiz yaşam koçluğu yaptığı insanların hayatlarını sadeleştirmeye, fazla kilolarından keyifle kurtulmalarına yardım ediyor. Ayrıca, Türkiye’nin sağlıklı yaşam kategorisinde en büyük Facebook sayfası olan Diyete Başlıyorum’da gönüllü olarak bilgilerini, deneyimlerini, günlük hayatından kesitleri paylaşıyor.

Instagram’da zayıflama yöntemleri için TIKLAYIN