ManşetSağlık

Diyette mısır afiyetle yenir! :)

898views

misir-kilo-yaparmi

En sevdiğim yiyecekler listesi hazırlasam, ilk sırada kesinlikle haşlanmış mısır olur! Sütlü mısırı, koçanında tek bir tanesi kalmayacak kadar titizlikle yerim. Peki, diyettekiler mısır yiyebilir mi? Mısır kaç kaloridir ve kaç dilim ekmekle eş değerdedir? Mısır hakkında merak edilenleri, bu özel haberimizde açıklıyorum; mısır severlerin çok hoşuna gidecek bilgilerim var!

Mısır, tam tahıl grubunda bir besindir. Bilimsel araştırma verilerine göre dengeli miktarda mısır, buğday, bulgur, esmer pirinç, mercimek gibi faydalı karbonhidrat kaynağı alan kişilerin daha kolay kilo verdiği, kendilerini uzun süre tok hissettikleri ve daha sağlıklı yaşadıkları kanıtlanmıştır. Demek ki, diyet yaparken de mısır yiyebiliriz, yemeliyiz. Ancak, önemli bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum: bu faydalı besinleri dengeli miktar tüketmemiz gerekiyor, aksi halde sağlığımıza ve kilomuza zararı dokunur. Bunun en güzel örneğini, geçen günlerde yayınladığımız fazla su içmenin zararları haberinde gösterdiğimizi düşünüyorum.

Mısır kabızlığı giderir

Mısır, yüksek oranda lif içerir ve bağırsak sağlığı için çok faydalıdır. Kişinin kendini daha uzun süre tok hissetmesine, bağırsaklarının temizlenmesine ve kabızlığın giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Diyette mısır nasıl yenmelidir?

Diyet yaparken mısır yemek istiyorsanız, benimki gibi bir ara öğün yapabilirsiniz. Tabakta gördüğünüz mısırı evde haşladım, orta boy bir mısır ve yaklaşık 120 kalori değerindedir. Bunu, ikindi vakti ara öğününde yedim. Fotoğrafa eklemeyi unutmuşum ama daha kolay sindirilmesi ve bağırsakları çalıştırması için yanında iki büyük bardak su içtim; siz de aynen böyle yapabilirsiniz.

Mısır kansızlığı giderir

Mısırın içerisinde başta folik asit olmak üzere B vitaminleri ve kansızlığı gideren demir minerali bulunmaktadır. Kansızlık, yorgunluk, sinirlilik, kabızlık, zor kilo verme gibi olumsuz durumlara sebep olmakta ve siz günde bir haşlanmış mısır yiyerek, önemli ölçüde bu sorunların giderilmesine yardımcı olursunuz.

diyette-misir-yenir

Mısır adet sancılarını azaltır

Adet sancıları, rahim içindeki kasılmalardan dolayı yaşanır. Bu durumun en önemli sebeplerinden biri magnezyum yetersizliğidir. Haşlanmış mısır, içerdiği magnezyum minerali sayesinde adet sancılarını önemli ölçüde azaltır.

Haşlanmış mısır kaç kaloridir?

Orta boy haşlanmış mısır, ortalama 120 kaloridir. Diyet yapan bir insan günde 1500 kalori kadar alabilir ve bu toplam kalori değeri içerisinde bir adet haşlanmış mısırdan alacağı kalori değeri oldukça uygundur. Ancak, mısır tahıl ve karbonhidrat grubunda olduğu için gün içerisinde yiyeceğiniz diğer besinlere dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, bir haşlanmış mısır, 2 dilim çavdarlı ekmeğe eş değerdir. Haşlanmış mısır yediğiniz günlerde daha az ekmek tüketmelisiniz ki dengeli beslenmeyi sürdürün.

Mısırın faydaları ve kalorisini öğrendiniz.