Spor

Düzgün Duruş için Pratik Egzersizler

705views

Düzgün bir duruş omurga sağlığını korumak, omurgadaki eklemlerin, ilerleyen yaşla birlikte gelen olumsuzluklardan daha az etkilenmesini sağlamak açısından önemlidir. Ancak faydaları bununla sınırlı değildir. Bozuk bir duruş sizi, olduğunuzdan daha kısa gösterecek, vücut dilinizi bozacak, özgüvensiz olduğunuz izlenimi verecek ve zaman içinde kas tonusunu bozarak bel, sırt ve karın kaslarınızın da güçsüzleşmesine neden olacaktır. Düzgün bir duruş için pratik egzersizlerle hem duruşunuzu düzeltebilir hem de bu gölgedeki kaslarınızı güçlendirebilirsiniz.

Ayakta yapılacak egzersizler

Çeneniz geride, başınız dik, kollarınız gövdeye yakın, karın düz olacak şekilde yürümeye çalışınız. Kauçuk tabanlı, kaymayan ayakkabıları tercih edin. Yürürken ayaklarınız dışa doğru değil öne doğru baksın.

Bir duvara karşı durup kollarınızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırın. Bu esnada karnınızı içeri çekerek belinizi düzleştirmeye çalışın. Bu egzersizi yaparken bir kolunuzu kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırırken, diğer kolunuzu indirebildiğiniz kadar aşağıyı doğru uzatın. Daha sonra kollarınızı değiştirin.

Ellerinizi arkadan bel ortasına getirin. Eğilebildiğiniz kadar arkaya eğilmeye çalışın. Bu esnada karın kaslarınızın kasıldığını hissedin.

Sırtınızı bir duvara yaslayın, ayaklarınızı duvardan 25 cm kadar uzağa koyun. Dizleriniz hafif bükülü durumdayken baş, omuz ve sırtınızı duvarla temas hâlinde tutun. Bu pozisyonda, duvarla temas halindeyken aşağı-yukarı kayın. Sırt bölgenize plastik bir top koyarak bu egzersizi daha etkili hale getirebilirsiniz.