Diyet

Kilo vermeyi engelleyen 8 neden

631views

Kilo vermeye ve ideal kilonuza ulaşmaya mı karar verdiniz? Çok güzel; ama yola çıkmadan önce sıkça yapılan hataları ve düşülen yanlışları bilmenizde fayda var. Sadece yapılması gerekenleri değil; yapılmaması gerekenleri de bilmek, yanlışa düşme ihtimalinizi çok daha azaltacaktır. Kilo vermeyi engelleyen 8 nedeni sizin için yazdık.

 

 

Kelime oyunlarına aldanmak

İnsanların sağlıklı beslenme konusunda giderek hassaslaşması, firmaları daha sağlıklı ürünler üretmeye zorladı; ancak bazı firmalar da kesin olmayan ya da yoruma açık ifadelerle tüketicilerin dikkatini çekmeye çalışıyor. Üzerinde “%80 daha az yağlı” ifadesinin bulunduğu bir ürünü almadan önce mutlaka “neye göre daha az” yağlı olduğunu okuyun. Bunu da besin değerleri etiketinden okuyabilirsiniz. Ayrıca bir ürünün az yağlı olması sağlıklı olduğunun güvencesi değildir. İçindeki şeker miktarı arttırılmış olabilir, tatlandırmak için başka maddeler eklenmiş olabilir. Bu ürünlere göz kapalı güvenmezseniz, bilmeden fazla kalori almamış olursunuz.

“Battı balık yan gider” demek

Diyet yaparken, kendinizi tutamadınız ve bir çikolata yediniz ya da arkadaşlarınızla dizi veya maç izlerken biraz cips yediniz. Sorun değil; yeter ki “battı balık yan gider” deyip fazla kalorileri almaya devam etmeyin. Böyle durumlarda “zararın neresinden dönülse kârdır” felsefesini benimseyin. Zaten diyetisyenler bile insanın nefsini kırmak için arada bir kaçamak yapması gerektiğini söylüyor. Yeter ki dozunu kaçırmayın.

Sağlıksız hedefler belirlemek

Sağlıklı ve makul kilo verme hedefi haftada 1 yani ayda 4 kilo civarı olmalı. Bunun birkaç gram altı ya da üstü de olabilir. Ancak daha yüksek hedefler belirlemek hem sağlığınız hem de psikolojiniz açısından yanlış bir seçimdir.

Aşırı düşük kalorili beslenme

Vücudun sağlıklı bir şekilde işlevlerini devam ettirebilmesi için ihtiyaç duyduğu bir “en düşük enerji alım düzeyi” vardır. Günlük kalori alımınız bunun altına düşerse sağlık sorunları yaşayacak olma ihtimali bir yana zayıflamak daha da zorlaşır. Çünkü beyniniz yiyecek bulamadığınızı ve kıtlıkta olduğunuzu düşünerek aldığınız her kaloriyi enerji olarak depolamaya çalışır.

Kendinize yasaklar koymak

Diyet yaparken bir yiyeceğin yasak olduğu algısını zihninizde oluşturmayın. Bazı yiyeceklerin zararlı olduğunu bilsek de onları canımız çeker ve yeriz. Önemli olan bunu sağlıklı miktarlarda tutmaktır. Kilo vermek isteyen birinde bu miktarlar biraz daha düşük olacaktır, ama bir şeyin tamamen yasak olduğu algısı onun arzulanmasına neden olabilir.

Spor yapmamak

Diyet sırasında çoğu kişi hâlsiz düştüğünü bahane ederek spor yapmaz; zaten bir süre sonra da diyet yapmayı keser. Bu yanılgıya düşmeyin. Spor, insülin hassasiyeti oluşturur ve daha kolay doyup daha geç acıkmanıza yardımcı olur. Ayrıca fazladan kalori yakmanızı sağladığından, hedefinize daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Az su içmek

Yarım litre su içerseniz, tartıda yarım kilo daha ağır görünürsünüz. Aynı şekilde daha az su içerseniz daha az kilolu görünürsünüz. Bu yüzden çoğu kişi az su içme yanılgısına düşer. Az su içmek daha zor kilo vermenize sebep olmanın yanında sağlık için de zararlıdır. Bu yanılgıya düşmeyin. Bol bol su için ki vücudunuzda ödem birikmesin.

Kilo vermeyi bir zorunluluk gibi görmek

Bir şeyi istemekle bir şeyi yapmak zorunda olmak arasında motivasyon açısından çok ciddi farklar vardır. Kilo vermeyi bir mecburiyet gibi algılarsanız, bu uğurda yaptığınız her şeyi de külfet olarak görmeye başlarsınız. Oysaki bu sizin istediğiniz bir şey olmalı. Aksi hâlde göze aldığınız özveriye değmeyecektir. Zihninizde böyle algılar oluşturup kendi işinizi zorlaştırmayın.