Sağlık

Erken Boşalma Tedavisi

630views

Dünyadaki erkeklerin 4’te l’i bu sorunu yaşıyor. Ereksiyon problemini çeşitli haplarla çözen tıp dünyası, şimdi de erken boşalma konusunda önemli bir gelişmeye imza attı. Almanya’da geçen hafta erken boşalma sorunları olan erkeklerin dertlerine derman olabilecek bir ilaç ilk kez reçeteyle satışa sunuldu. İlaç, İsveç ve Finlandiya’da da ruhsatlandı. Üretici ilaç firması, 18-64 yaş arası erkeklerde kullanılacak ilaçla ilgili olarak Türkiye için de ruhsat başvurusunda bulundu. Bu sürpriz ilaçla ilgili olarak, uzmanlara görüşlerini sorduk.

UMUT VERİCİ BİR TEDAVİ
Prof. Dr. Bülent Alıcı (İÜ Cerrahpaşa Tıp Fak. Androloji Öğretim Üyesi)AVRUPA’da belli ülkelerde kullanılmaya başlanan ilacın içeriği, “Dapoxetin” denilen ve beyinde serotoninin geri emilimini engelleyen bir madde. Serotonin maddesinin geri emiliminin engellenmesi ile erken boşalma sorunu olan hastalarda boşalmaya kadar geçen süre uzamaktadır. Ancak, tüm ilaçlarda olduğu gibi bu
İlacın da bazı yan etkileri vardır. Hastaların yüzde 6’sında bulantı, yüzde 5’inde ishal ve baş ağrısı görülebilmektedir. Doz artıkça bu yan etkiler de artmaktadır. Bu ilaç ABD’de onaylanmadı. Gerçekte oldukça etkili olduğu görülen ilacın mucizevi olduğu düşünülmeden, umut verici bir tedavi seçeneği olduğu söylenebilir.

ERKEKLERİN YÜZDE 30’U
Prof. Dr. Hamdi Özkara
(İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı)
ERKEN boşalma, dünyada yüzde 25-yüzde 30 oranında en çok görülen erkek cinsel fonksiyon bozukluğudur. Sertleşme bozukluğu sıklığından çok daha fazla rastlanan bir yakınmadır. Bu kadar yaygın ve özellikle genç erkeklerde daha sık görülmesine karşın tam bir tedavisi halen yok. Çünkü erken boşalma fizyolojisi tam anlamıyla anlaşılamamıştır. Hormonal ve psikojenik nedenler en bilinenleridir… İlaç tedavisi olarak lokal uygulanan anestezik ilaçlar ile birlikte antidepresan ilaçlar uzun süredir boşalmayı yavaşlatıcı etkisinden faydalanılmak üzere kullanılmaktadır. Son yıllarda antidepresan ilaçların uzun süreli kullanılma gereksinimden kurtulmak amacıyla, ilişki öncesi kullanılabilecek kısa ve hızlı etki süresi olan bir ilaç gündeme gelmiştir. Halen daha iyi bir ilaç olmadığından kullanılması ümit vaat etmektedir.