Spor

Hafta Sonu Ne Yaptık?

631views

bisiklet

Cuma günü, “Hafta Sonu Ne Yapsak?” Başlıklı bir yazı yayınlanmıştı sitemizde. Bir sağlıklı yaşam portalı olmamız dolayısıyla, yürüyüşü önermiştik okuyucularımıza. Size yürümeyi önerirken biz de yerimizde durmadık elbette. Güzel havanın ve güneşin tadını çıkartmak üzere harekete geçtik. Bisikletlerin patlak lastiklerini değiştirip zincirlerini yağladık ve düştük yollara.

Rotamız mı? Sahil boyunca ilerleyen, güzel bir yolu olması sebebiyle, Kadıköy’den başlayan yolculuğumuz, Kartal yakınlarında sona erdi ve dönüşe geçtik. Havanın güzel olduğunu fark eden bir tek bizler değildik tabiî ki. Önerimizi dinleyip yürüyüşe çıkanlar, koşuya çıkanlar ve bizim gibi bisiklet sürmeyi tercih edenlerle karşılaştık yol boyunca. Spor yapmak yerine, gölgelik bir yerde piknik düzeni alıp günün tadını çıkaranlar çoğunlukta olsa da evinde oturmayı tercih eden pek fazla kişi olduğunu sanmıyorum. Herkes tercih ettiği şekilde güneşin tadını çıkartıyordu.

Biraz da yolculuğumuzdan bahsedelim isterseniz. Bizim gittiğimiz yol, gidiş dönüş yaklaşık 40 km uzunluğunda. Kondisyonu iyi bir bisikletçi bu yolu iki saatten kısa bir sürede bitirebilir. Biz daha orta karar bisikletçiler olduğumuzdan, iki saatten biraz fazla zamanımızı aldı. Biz yolun bu kadarını gidebildik; fakat bisiklet yolunu bitiremedik. Yani, siz bisiklet sürmeye doyamıyorsanız, yolu daha da uzatabilirsiniz.

bisiklet-kadikoy-kartal

Yolun büyük kısmında, ayrılmış bisiklet yolu bulunuyor. Yalnızca bir noktada, araba yoluna çıkmak zorundasınız bisiklet yoluna girebilmek için. Ayrıca, Bostancı iskelesi civarında, yayalarla birlikte kaldırımdan gitmek durumunda kaldığımız bir nokta daha var. Bunun dışında yolun neredeyse tamamında, bisikletler için ayrılmış bir kısım var.

Her ne kadar bisiklet yolu ayrılmış olsa da halkımız, bisiklet yolu kavramına alışkın olmadığından, çocuklar ve yayalar sık sık bisiklet yoluna giriyor. Sakin sakin bisiklet sürüyorsanız bu pek tehlike yaratmayacaktır; fakat hızı seviyorsanız, benim gibi 3 haftada, lastiklerinizi kullanılmaz hâle getirmeniz işten değil. Lastiklerinizin yolu iyi kavradığından ve frenlerinizin iyi çalıştığından emin olmanızı tavsiye ederim.

Böyle bir yolculukta, eğer belli bir tempoyu tutturursanız. 1200–1800 (kilo) kalori arasında enerji harcarsınız. Tabiî bu miktar, kilonuz ve hızınıza göre değişecektir. İnsanların bazal metabolizmasının 2000 (kilo) kalori olduğu kabul edilir. Bu rakam da bünyeden bünyeye değişir elbette, fakat genel kabul gören bir ortalama değerdir. Bu rakamla kıyasladığınızda, iki saatte bu kadar enerji yakmak, kilo vermek isteyenlerin hoşuna gidecektir.

Böyle bir yolculuk sırasında, bol miktarda su da kaybedeceğinizi unutmayın. Temponuza, sıcaklığa ve bünyenize göre değişmekle birlikte, 1–5 litre arası su kaybedebilirsiniz. O sebeple, yanınızda mutlaka su bulundurmakta fayda var. Hatta mümkünse yola çıkmadan önce de bir miktar su için. Mineral ihtiyacınızı da karşılaması ve krampları önlemesi için, yola çıkmadan önce bir iki şişe soda da içebilirsiniz.

Eğer uzun süredir ilk defa bisiklet sürüyorsanız, yolu biraz daha kısa veya tempoyu daha düşük tutmak isteyebilirsiniz. Böylece daha az yorulursunuz. Kalori harcamanız da daha düşük olur; fakat süreyi biraz daha uzatarak bunu bir nebze de olsa telafi edebilirsiniz. Tüm enerjinizi bisiklet sürerken tüketmemekte de fayda var tabiî. Ne de olsa hafta sonu. Akşam çıkıp bir şeyler yapmak isteyebilirsiniz.

Bu boyutta bir kalori tüketiminden sonra, akşam gezmesinde yiyip içtikleriniz konusunda daha esnek olabilirsiniz.

Yolunuzun açık, bacaklarınızın kuvvetli olması dileğiyle.