ManşetSpor

İp atlamak zayıflatır mı, kaç kalori yaktırır?

1.07Kviews

kosan-kadin

Çocukluğumuzda en sevdiğimiz oyunlardan biri ip atlamaktı; nefes nefese kalsak da başladığımız turu bitirmek için ip atlamaya devam eder hatta en hızlı kim yapıyor yarışlarına girerdik. Hareketin olduğu çocukluk günlerimizde salçalı ekmekler, gofretler yesek de kilo almazdık çünkü hem metabolizmamız hızlıydı hem de her yediğimizi yakacak kadar koşturuyorduk. Çocukluğumuzun bu güzelliğini, bugüne taşıyıp kilo vermek mümkün!

İp atlamak hangi kasları çalıştırır, kaç kalori yakmayı sağlar ve ip atlamanın faydaları nelerdir gibi sorularla, ip atlamak hakkında en çok merak edilenleri açıklıyoruz! Amacınız gerçekten yağ yakmaksa hemen elinize bir ip alın ve şimdi spora başlayın!

İp atlamak basen ve popoyu inceltir

İp atlarken çalışan bacak ve kalça kasları, büyük kas grupları olduğundan, diğer kaslara göre daha çok kalori yakarlar. Böylece öğlen yediğiniz kruvasanın veya yemekten sonra yediğiniz kurabiyenin gece kâbuslarınıza girmesini önler.

Özellikle alt gövdeyi çalıştıran ip atlama, bu bölgede kas, kemik ve eklemler için çok faydalı bir egzersizdir. İskelet sistemimiz, çok fazla baskıya maruz kalırsa, zarar görür. Fakat ip atlama sırasındaki ufak, tatlı sıçrayışlar, özellikle bacak ve kalça kemiklerimizin yoğunluğunu arttırır ve güçlenmesini sağlar. Bu da özellikle belli bir yaştan sonra kemiklerde görülen güçsüzleşmeden daha az etkilenmemizi sağlar.

İp atlamak göğüs ve kolları sıkılaştırır

Bu zıplayışlar, aynı zamanda başta ayak bileği olmak üzere, eklemleri de güçlendirmekte faydalıdır. Bu da sanırım, topuklu ayakkabı giymeyi sevenlerin hoşuna gidecektir. Her ne kadar göze hitap etse ve kadın estetiğinin ayrılmaz bir parçası olsa da topluklu ayakkabılar, eklemleri zorlar ve burkulmalara davetiye çıkarır. İp atlamanın güçlendirdiği dengeleyici kaslar ve eklemler sayesinde, burkulma ihtimali azalır.

Metabolizma hızlandırıcı egzersizler

İp atlamak selüliti geçirir

Gelelim kadınların korkulu rüyası selülite. Tek bir tedavisi olmayan ve nedeni bile tam olarak bilinmeyen bu durum, her yaştan kadını etkileyebiliyor. Doktorlarsa, egzersiz yapmanın selülitleri önlemede ve geriletmede etkili olduğu görüşünde. Bu durumda bacak ve kalça kaslarını çalıştıran, bu sayede buradaki kasları sıkılaştıran ve kan dolaşımını alt gövdeye yoğunlaştırarak dokuların canlanmasını sağlayan, ip atlamak kadar kolay bir çözüm daha düşünebiliyor musunuz?

Haydi, siz de sevdiğiniz renkte bir atlama ipine sahip olun ve çocukluğunuzdaki gibi, zıp zıp zıplarken spor yapmanın keyfine varın. Unutmadan, 15 dakika ip atlamak tam 200 kalori yakıyor. Daha iyi kavramanız için örnek verelim: bir paket çikolata 500 kaloridir; 40 dakika ip atlayarak çikolatadan aldığınız kaloriyi yakabilirsiniz.

zayiflama-yontemleri-banner