ManşetSağlık

Şişman mısınız, test edin!

650views

jelibon-yiyen-adam

Şişman mısınız yoksa obezite sınırına doğru ilerliyor musunuz? Bilimsel verilere göre hareket edip, beden kitle indeksinizi hesaplayın. Gerçekten ne durumda olduğunuzu görün ve bu sonuca göre bir daha bırakmamak üzere ‘Diyete Başlıyorum’ deyin!

Beden kitle endeksi nedir?

1998’de Ulusal Sağlık Örgütü, aşırı kilo ve obezite için beden kitle indeksine dayanan yeni bir sınıflandırma sistemi oluşturdu. BKİ(beden kitle indeksi) hem kilonuz, hem de boyunuz ile belirlenen bir formüldür.

18.5-24.9 arası bir BKİ en sağlıklı olarak değerlendirilmektedir. 25-29.9 arası BKİ kilolu ve 30 ya da daha fazla BKİ’ye sahip olanlar obez olarak düşünülmektedir.

Eğer BKİ’niz 25 ve daha fazlaysa, kilo vermeniz sağlığınız açısından gereklidir. Dengeli ve besleyici bir diyet uygulamak ve düzenli fiziksel aktivite yapmak gibi sağlıklı alışkanlıklarınızı koruyarak bu aralıkta kalabilirsiniz. En az her iki yılda bir BKİ’nizi yeniden değerlendirin ve herhangi bir yönde belirgin bir değişiklik görürseniz doktorunuza danışın.

Beden Kitle İndeksi hesaplama:

Beden kitle indeksi (BKİ) vücut ağırlığının (kg), boy uzunluğunun metre cinsinden karesine bölünmesiyle hesaplanan ve yetişkinlerde zayıflık, şişmanlık ve obezite sınıflandırması amacıyla kullanılan basit bir sınıflandırma yöntemidir.

Örnek formül: 70 / (175×175)= 70 (30.625) = 0, 22

Örneğin 70kg ağırlığındaki ve 1.75m uzunluğundaki bir yetişkinin beden kitle indeksi 22.9’dur.

Esas önemli olan, ağırlığınızın ne kadarının yağ içerdiğidir. Yağ testinde sonuç %25 çıkarsa, bu ağırlığın %25’inin yağdan oluştuğunu gösterir.

kosan-kadin

Aynı kilo gibi, yağ miktarı da sağlığın bir ölçüsü değildir. İşin gerçeği, kardiyovasküler rahatsızlıklar, şeker hastalığı ve bazı kanser türleri, fazla kilolu kişiler arasında, yani, vücutlarında %20’den daha fazla yağ içeren erkekler ve %30’dan fazla yağ içeren kadınlar arasında daha yaygındır. Yine de bu sağlık problemleri tamamen fazla kilodan kaynaklanır denemez. Egzersiz eksikliği ve kötü beslenme de etkilidir.

Bel çevresi ölçümleri, beden kitle indeksinden daha net risk belirlemeye yöneliktir.Beden kitle indeksi 25-34.9 arasında olanlarda, eğer bel ölçüsü yüksek ise; şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, kan yağı bozuklukları gibi risk faktörleri vardır denilebilir. Özellikle kalp hastalığı riski olan şişman hastalarda, bel çevresi ölçümleri takip açısından büyük önem arz eder.

Yüksek risk erkekler için 100, kadınlar için 86 cm’lik bel çevresinden sonra başlar. 102’nün üzeri erkekler ve 88’in üzeri kadınlar ciddi risk grubundadırlar.

zayiflama-yontemleri-banner