Spor

Pilates Zayıflatır mı?

631views

Son zamanların moda sporu pilates, sanılanın aksine kilo verdirmiyor; ancak sıkılaştırarak inceltebiliyor. Pilates, zayıflamaya yaramaz; çünkü bu spor daha çok iskelet ve kas sistemini geliştirmeye yönelik egzersizler bütünüdür. Ancak pilates yapan kişilerin, uyguladıkları teknikler sayesinde, kilo vermedikleri hâlde yaklaşık iki bedene kadar incelmeleri mümkün.

Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi’nden Spor Hekimi Dr. Murat Beyaz, Günaydın’dan Esra Tüzün’ün pilatesle ilgili sorularını yanıtladı:

Pilates bel fıtığına yol açar mı, bel disklerine zarar verir mi?
Belinde zaten sorun olan bir kişi, yerden kalem alırken bile belini sakatlayabilir. Ama doğru şekilde yapılan pilates, disklere zarar vermez ve bel fıtığına yol açmaz. Aksine; omurgadaki duruş bozukluklarını düzelterek, kişide rahatlama etkisi yarattığı gözlemlenebilir. Ama burada “doğru şekilde” ifadesi önemlidir; yoksa küçük bir rahatsızlığı bile büyütebilir.

Kişisel pilates ile grup pilatesi arasındaki farklar neler?
Kişisel pilateste, eğer hoca ile yapılıyorsa, hocanın dikkati tek kişiye odaklanacağından daha doğru hareketler yapılabilir. Kişi tek başına motive olamıyorsa, grup egzersizleri ile daha iyi motivasyon sağlanabilir. Ancak ciddi duruş bozukluları olan kişilerin, daha sağlıklı sonuç alabilmeleri ve sakatlanma riskini en aza indirebilmeleri için bir eğitmen desteğiyle pilates yapmaları gerekir.

45 kiloluk biri de 80 kiloluk biri de pilates yapabilir mi?
Doğru şekilde olduktan sonra yapılabilir. Ancak özellikle boy ve kilo orantısında normal kilonun üzerinde olan kişiler, bir spor eğitmeni, hatta bir doktor kontrolünde spor yapmalıdır. Fazla kilolar nedeniyle hem omurga sisteminde oluşan yük hem de efor kapasitesinin yanlış egzersizlerle zorlanması ciddi sağlık sorunlarına yol açar.

Pilates zayıflatır mı?
Pilates esnasında çok yoğun bir kalori harcanmaz. Pilatesle zayıflamak çok mümkün olmayabilir; çünkü pilates daha çok iskelet ve kas sistemini geliştirmeye yönelik bir egzersizdir. Tabiî ki kilo verme çabalarına destek olur. Ancak kilo vermek için mutlaka bir kardiyo egzersizi ile pilatesi desteklemek gerekir. Pilates yapan kişilerin, uyguladıkları teknikler sayesinde, kilo vermedikleri hâlde yaklaşık iki bedene kadar incelmeleri mümkün. Özet olarak; tek başına zayıflatmaz ama iyi bir diyet programı ve aerobik egzersizlerle zayıflamaya yardımcı olur.

Pilates son yıllarda çok popüler oldu. Gerçekten faydası var mı?
Mucize bir egzersiz yoktur. Ne kadar çaba harcarsanız o kadar fayda sağlarsınız. Ancak omurga ve kas sistemine olan faydası yönünden, başta Amerika olmak üzere, tüm dünyaya yayılmış ve faydasını kanıtlayan başarılı metotlar arasında yer almıştır.

Pilates zihinsel motivasyonu ne şekilde etkiler?
Pilates vücutta, bir çeşit mutluluk hormonu olan endorfinin salgılanmasını hızlandırır. Pilates prensiplerine göre, beden bütünlüğünü sağlayarak, dengede bir duruşla egzersiz yapmak, genel konsantrasyonu oldukça artırır. Artan konsantrasyon, zaman içerisinde kişinin diğer yaşantısına da olumlu katkı sağlayacaktır. Ayrıca konsantrasyonu tam olarak sağlayarak egzersiz yapmak, stresten uzaklaşmanın da en önemli yardımcısıdır.