Sağlık

Ispanağın Faydaları

626views

Küçükken annemizin bize zorla yedirmeye çalıştığı ıspanağın, ne kadar faydalı olduğunu o yaşlarda bilseydik, herhalde bir tabak daha yemek için annelerimizi rahat bırakmazdık. Neyse ki sağlıklı beslenmek için hiçbir zaman geç değildir. İşte ıspanağın faydaları.

 

Antioksidan içerir: Ispanağa yeşil rengini veren klorofil,  insan vücudunda antioksidan özellikler gösterir. Klorofil dışında ıspanakta C vitamini, E vitamini, beta karoten ve çeşitli mineraller de bulunur.

Tansiyonu düzenlemeye yardımcıdır: Ispanağın içindeki bazı maddeler yüksek tansiyonun düşmesini sağlar.

Gözleri korur: Ispanak, yaşlanmaya bağlı katarakt oluşumuna karşı gözlerin korunmasını da destek olur.

Kemikleri korur: Bir bardak kaynamış ıspanakta vücudumuzun günlük ihtiyacının 10 katı kadar K vitamini bulunur. K vitamini kemiklerin sağlamlığının korunmasında önemli bir rol oynar.

Damarları korur ve kireçlenmeyi önler: Ispanağın içinde bolca bulunan K vitamini, kalsiyumun vücudumuzda tortullaşmasını da önler. Bu sayede damarlarda veya eklemlerde birikmesini önlemiş olur. Böylece kalsiyumun etkin bir şekilde kullanılmasını sağlarken, damarları ve eklemleri de korumuş olur, kireçlenme gibi olumsuz durumları engellemeye yardımcıdır.

Sinir hücrelerini korur: Ispanağın içindeki maddeler, beyin de dahil olmak üzere, sinir sistemimizdeki hücrelerin yenilenmesine katkıda bulunur.

Hastalıklara karşı korur: Bir bardak ıspanakta, günlük A vitamini ihtiyacımızın 3 katından daha fazlası bulur. A vitamini ağız, burun gibi vücudumuzun açık ve savunmasız bölgelerinden içeri giren mikroplara karşı vücudu savunan akyuvarların yapılmasında kullanılır. Bu sayede solunum yolları gibi enfeksiyonlara karşı vücudu korumaya katkıda bulunur.