Sağlık

Gribe Karşı Zencefil

635views

Kışın grip olduğunuzda, kızarmış burnunuzu ve bitkin bakan gözlerinizi fark eden arkadaşlarınızın size iki tavsiyesi olacaktır; biri tavuk çorbası içmek diğeri de zencefil tozu yutmak. Tavuk çorbası güzel ve faydalıdır elbet; fakat gribe karşı ne kadar etkili olduğu tartışılır. Bizse, zencefil tozu yutmanız gerektiğini söyleyen arkadaşlarınıza kulak vermenizi öneriyoruz.

Zencefil, birçok hastalığa deva bulmak isteyenler tarafından kullanılıyor ya da onlara tavsiye ediliyor. Birden çok faydası olan zencefil, sindirim sistemi sorunlarından hâlsizliğe kadar pek çok derde deva oluyor.

Zencefilin nasıl tüketilmesi gerektiğiyle ilgiliyse birçok teori var. Kimileri çiğ tüketmek gerektiği konusunda ısrarcıyken, başka bir grup da tozunu tüketmek gerektiğini iddia ediyor.

Bize sorarsanız, zencefili nasıl tükettiğiniz zencefilden fayda görmenizi engellemez. Önemli olan gerçek ve iyi kalitede zencefil kullanmanızdır. Burada, zencefili satın aldığınız yere duyduğunuz güven büyük önem taşıyor. Eğer bu konuda kuşkularınız varsa, zencefili çiğ hâlde almanızı tavsiye ederiz. En azından ne aldığınızı bilirsiniz bu sayede.

Güvenilir bir kaynaktan, toz zencefili edindikten sonra tek yapmanız gereken; bir yemek kaşığını bala bulamak. Kaşığı doldurmanıza bile gerek yok. Sonra da bala buladığınız kaşığı zencefil tozuyla kaplamak ve bu karışımı yutmak. Hasta olduğunuzda veya olacak gibi hissettiğinizde günde bir iki defa bu yöntemi uygulayın, hemen faydasını göreceksiniz.

Toz değil de çiğ zencefil tüketiyorsanız, çayını yapıp içine bir miktar da bal ekleyebilirsiniz. Çiğ zencefili güzelce rendeleyip balla karıştırarak yemek de tercih edebileceğiniz yöntemlerden biri.

Balı, tüm seçeneklere dâhil ediyoruz çünkü balın da iyileştirici ve canlılık verici özellikleri var. Zencefil ve bal birlikte, adeta doping etkisi yaratıyor. O yüzden sadece zencefilden medet ummayıp balı da ihmal etmemekte fayda var.