Sağlık

Kalp sağlığını koruyan besinler

623views

kurabiye

‘Her işin başı sağlık’ sözünü sık sık söyleriz. Peki, sağlığımız için beslenmeye ne kadar dikkat ediyoruz? Gelin, bugün hayatımızda temiz bir sayfa açalım ve kalp sağlığını koruyan besinleri öğrenip daha sık tüketmeye söz verelim. İşte, bilimsel araştırma sonuçlarına göre kalp sağlığını koruyan ve aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olan muhteşem besinler!

Fasulye

İçindeki B-kompleks vitaminler, niacin, omega 3 ve lif sayesinde fasulye, kalbi korumaya yardımcı oluyor.

Ton Balığı

Ton balığı hem sinir sistemine ve kalbe çok faydalı. Bolca da doymamış yağ içeriyor.

Esmer Pirinç

Esmer pirinç de kalp sağlığını korumaya faydalı yiyecekler arasında. Bolca lif, b-kompleks vitaminler ve magnezyum içeriyor.

Havuç

İçerdiği alfa karotenler sayesinde havuç, yalnızca gözlere değil; kalbe de faydalı.

Badem

Yağ yakıcı besinler haberimizde değindiğimiz gibi badem, içindeki, kalp dostu doymamış yağlar, mineraller ve bitkisel omega 3 yağ asitleriyle, badem de tam bir kalp dostu.

Yaban mersini

Ispanak

Temel reisin vazgeçilmez yiyeceği ıspanak, belki pazılarınızın bir anda şişmesine neden olmuyor; ama içindeki lutein, B vitaminleri, folat, magnezyum potasyum ve kalsiyum sayesinde kalp sağlığını korumaya yardımcı oluyor.

Brokoli

Anti kanserojen maddeler içerdiği bilinen brokoli, yüksek miktarda C ve E vitamini lif ve magnezyum da barındırıyor.

Kırmızı (Dolmalık) Biber

İçindeki lif, beta karoten, lutein, ve potasyum sayesinde kalp dostu olan biberin, hücre yenilenmesini hızlandırdığı da düşünülüyor.

Portakal

Kış mevsiminin vazgeçilmezlerinden portakal, yalnızca gripten değil, kalp hastalıklarından korunmanıza da yardımcı olabilir. Birçok antioksidan türünü bir arada barındıran portakal, zengin bir C vitamini kaynağı.

Domates

Domates de birçok antioksidan türünü bir arada barındırıyor. Üstelik çekirdeğinde kanseri önlemeye yardımcı maddelerin olduğu düşünülüyor.

Kabak

Zengin bir lif kaynağı olan kabak da kalp dostu yiyeceklerden. B kompleks ve C vitaminlerinin yanı sıra, magnezyum ve potasyum içeriyor.

Çikolata

Siyah Çikolata

Diyette çikolata yenir mi haberimizde açıkladığımız gibi kakaonun içinde bulunan çeşitli maddeler sayesinde çikolata, kan dolaşımının düzenlenmesi ve stres hormonlarının zararlı etkilerinin azaltılmasına katkıda bulunuyor.

Kırmızı Şarap

İçerdiği kateşin ve flavonoid gibi antioksidanlar ve iyi huylu kolesterolü yükseltip kötü huylu kolesterolü düşürme özelliği sayesinde şarap da kalbe fayda sağlıyor. Ancak alkollü olduğundan, kararında tüketilmesi önemli.

Çay

Ülkemizde bolca tüketilen çay da zengin bir antioksidan kaynağı. Üstelik yeşil çayın, karın bölgesindeki yağlanmayı azaltmaya yardımcı olduğu düşünülüyor.

Ceviz

Ceviz, içindeki barındırdığı doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri sayesinde kalp sağlığını korumaya yardımcı oluyor. Ayrıca bolca magnezyum ve lif de içeriyor.