ManşetSağlık

Kan şekeri düşüklüğü için öneriler

678views

doktor-0301

Kan şekeri düşüklüğü; ani açlık hissi, baş dönmesi, el titremesi, halsizlik gibi belirtilerle kendini gösterir. Kan şekeri düşüklüğünü gidermek için size altın değerinde önerilerimiz var.

Uzmanından güvenili öneriler sunduğumuz haberimizi sonuna kadar okuduğunuzda sağlığınızın daha kuvvetli olması için gerekli bilgileri edineceksiniz. Bunları uyguladığınızda ise kilo vermeniz de kolaylaşacaktır.

Öğün atlamadan düzenli besin tüketin ve her besin grubundan yeterli miktarda yiyin. Kan şekeri, yemek yedikten 3 saat sonra düşmeye başlar.

Her gün mutlaka 3-4 saate bir üç ana öğün, üç ara öğün olmak üzere, azar azar ve sık yemek yiyin.

Kan şekerinizin hızla yükselmesini önlemek için kepekli ekmek, çavdar ekmeği, tam buğday ekmeği, bulgur pilavı, kuru baklagiller, kepekli pirinç, kepekli makarna gibi posa içeren kompleks karbonhidratları tercih edin.

Vücudunuza enerji veren karbonhidratlardır. Bu yüzden belirli düzeyde karbonhidrat tüketmeli, sadece protein ve yağ içeren diyetlerden kaçınmalısınız.

Ara öğünlerde kepekli tost veya sandviç, meyve, kepekli bisküvi ve peynir, probiyotik yoğurt, ceviz veya fındık gibi besinler tüketin.

zayif-kadin

Beyaz undan yapılmış besinler yerine, kepekli undan yapılanları tercih edin.

Posa içeriği yüksek salata ve sebze tüketimini arttırın.

Glisemik indeksi yüksek, yani emilimi hızlı olan muz, patates, pirinç ve havuç gibi besinlerden kaçının.

Önce kan şekerinin yükselmesine, sonra düşmesine yol açabilecek alkol tüketimini kısıtlayın.

Meyve suyu, şeker içeren içecekler ile aşırı çay ve kahve tüketimine sınır getirin.