Spor

Spor salonunda yapılan hatalar

633views

Spor yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar ve uygulanması gereken bazı püf noktaları olduğu gibi, kaçınılması gereken bazı hatalar da vardır. Bu hataların bazıları motivasyonunuzu düşürebileceği veya spor veriminizi azaltabileceği gibi bazıları da yaralanma tehlikesi doğurabilir. Spor salonunda yapılan hataları öğrenin ve onlardan kaçınarak spor veriminizi arttırın.

Tek başına çalışmak

Spor salonunda, özellikle ağırlık çalışırken tek başınıza çalışmanız önerilmez. Bir spor arkadaşı edinmek motivasyonunuzu arttıracaktır; ama ağırlık çalıştığınız sırada yanınızda olacak bir spor arkadaşı güvenlik açısından da gereklidir. Gerektiğinde size yardım edebilir ve yüksek ağırlıklar altında egzersiz yaparken ağrılıkların altında kalma tehlikesi geçirmenizi önler.

Hareketleri yanlış yapmak

Ağırlık çalışması sırasında önemli olan yalnızca ağırlıkları kaldırmak değildir. Ağırlıkları nasıl kaldırdığınız da çok önemlidir. Bu yüzden her hareketin belli bir yapılış şekli vardır. Spor hocalarına bu konuda danışın ve anlattıkları ayrıntıları dikkatlice dinleyin; gerekirse size hareketi göstermelerini isteyin. Hareketi ilk yaptığınızda düşük ağırlıklar kullanın. Zamanla beyin hareketleri öğrenir ve bunları çok daha rahat yapabilir hâle gelirsiniz.

Çok ağır çalışmak

Bir an önce sonuç almak ve kaslarınızı güçlendirmek istiyor olabilirsiniz; ama sabırlı olmalısınız. Ok yüksek ağırlıklarla çalışmak hem kısa hem de uzun vadede tehlikelidir. Bir kazaya neden olup sakatlanabilir ya da eklemlerinizi ve kaslarınızı fazla zorlayarak uzun vadede ortaya çıkacak sorunlara zemin hazırlayabilirsiniz.

Çok uzun süre antrenman yapmak

Antrenman sırasında vücudumuz baskı altındadır. Vücudumuz sporun sebep olduğu baskıya belli bir süre direnir; fakat bir süre sonra stres hormonları salgılanmaya başlar. Bu noktadan sonra artık, yapılan spordan alınan verim de çok düşük olacaktır. Bu süre çoğu insan için bir saat civarındadır. Bu yüzden antrenman süreniz bir saati aşmamalıdır. Arkadaşınızla sohbete dalmayın, dinlenme sürelerini çok uzun tutmayın ve sürekli yeni setler veya hareketleri programınıza ekleyip kendinizi aşırı zorlamayın.