Diyet

Çalışanlar için diyet önerileri

632views

Sık sık iş yemeklerine çıkıyorsanız, öğle yemeklerinizi dışarıdan söylüyorsanız; kilo almanız an meselesidir! Ancak, Diyete Başlıyorum ekibinin hazırladığı çalışanlar için diyet önerilerini uygulayarak fark etmeden kilo verebilir, formunuzu koruyabilirsiniz.

ezgersizle-spor_1

Sık sık iş yemeklerine çıkıyorsanız, öğle yemeklerinizi dışarıdan söylüyorsanız; kilo almanız an meselesidir! Ancak, Diyete Başlıyorum ekibinin hazırladığı çalışanlar için diyet önerilerini uygulayarak fark etmeden kilo verebilir, formunuzu koruyabilirsiniz.

 

Çalışanlar için diyet önerilerini okumak için sonraki butonu veya fotoğrafların üzerine tıklayın.


Hızlı kilo verme

 

Sakin olun, karnınız doyacak

 

Masaya oturduğunuzda karnınız çok açtır, her şeyi yiyebileceğinizi düşünür ve gereğinden fazla sipariş verirsiniz. Sonra da para vereceğim, ziyan olmasın diyerek tabaktaki her şeyi bitirebilirsiniz. Tabii ki fazla yemek kilo almanıza sebep olur. Sakin olun, karnınız doyacak, acele etmeyin. Siparişlerinizi bunu aklınızda tutarak verin.

 

Yemekten önce soğuk su için

 

Beynimiz, susamakla acıkmak arasındaki farkı algılayamaz. Bu yüzden hem susayıp hem acıktığımız anlarda yemek yiyip karnımızı doyurmamıza rağmen, hâlâ aç olduğumuzu sanabiliriz. Bunu engellemek için yemeklerde önce büyükçe bir bardak su için. Soğuk su içmenin metabolizmayı hızlandırdığı da düşünülmektedir. Soğuk su içerek, suyun bu özelliğinden de faydalanabilirsiniz.


Hızlı kilo verme

 

Salatayı yemekten önce yiyin

 

Salatalara katılan malzemeler bolca vitamin, mineral ve lif içerir. Bunlar sizi tok tutar, daha çabuk doymanızı sağlar ve daha az kalori almanıza yardımcı olur. Salataya yağ ve sos eklememelisiniz; çünkü bu soslarda ve yağda çok yüksek miktarlarda kalori vardır. Sirke, limon, nar ekşisi gibi sosları tercih edebilirsiniz.


Diyet

 

Açık büfelerde aç gözlü olmayın

 

Açık büfe söz konusu olduğunda hepimiz tabaklarımızı olabildiğince doldurmak isteriz. Ne de olsa açık büfenin amacı da budur. Ama eğer küçük tabak kullanırsanız, tabağınızı doldursanız bile daha az yemiş olursunuz. Açık büfelerde aç gözlü olmayın, küçük tabaklarda az miktar yemek alın.


Hızlı kilo verme

 

Fazla para harcamayın

 

Gittiğiniz lokantalar size yemek satarak para kazanır. Bu elbette doğal bir şeydir; ama unutmayın ki daha çok kazanabilmek için daha çok satış yapmaları gerekir. Lokantalarda satış sorumluları da garsonlardır. Garson sizi, ara sıcak, tatlı, aperatif vs. almaya teşvik edecektir. Bu teşvikleri fark edin ve ilk anda aklınızda olandan daha fazla sipariş vermeyin.


Kilo vermek

 

Kutlamalara dikkat edin

 

Güzel bir olayı kutlamak amacıyla dışarıda yemek yediğimiz sırada, sağlıksız tercihler yapmaya daha eğilimli oluruz. Bunun nedeni, oraya “kırk yılda bir” geldiğimizi düşünmemiz ve her şeyden tatmak istememizdir. Ancak bu düşünceye kapılmayın. Mümkünse her güzel olayı kutlamak için de dışarıda yemek yemeyi tercih etmeyin. Eğer ayda 1-3 defa arası dışarıda yemek yiyorsanız sorun yok; ama bundan daha sık oluyorsa, kutlama için başka etkinlikleri de değerlendirmenizde fayda var.


Kilo vermek

 

Tatlılara “hayır” deyin

 

Tatlıyı herkes sever. Arada bir yenen bir tatlı insana keyif de verir. Ama kilo sorunu yaşıyorsanız ve sık sık tatlı yiyorsanız tatlıya hayır demelisiniz. Tatlı isteğini bastırmak çok zor gibi görünse de aslında o kadar zor değildir. Sık sık tatlı krizine giren birçok insanın, düzenli yürüyüş yapmaya başladıktan sonra tatlı krizlerini dizginleyebildiği ve bu krizlerde azalma olduğu saptanmıştır.


su-icmeyi-sevmek-1

 

Sağlıklı beslenen arkadaşlarınızla yemeğe çıkın

 

Birlikte yemeğe çıktığınız insanın yemek tercihleri sizin de yemek tercihlerinizi etkileyebilir. Birlikte yemek yediğiniz kişi sağlıksız besleniyorsa bu sizi de sağlıksız tercihler yapmaya götürebilir. Bu yüzden sağlıklı beslenme alışkanlıkları olan arkadaşlarla birlikte yemeğe çıkın.


36beden-2

 

Yemek yerken bıçak kullanın

 

Yemek yerken bıçağı daha çok kullanmaya çalışın. Yemeğinizi küçük parçalara bölerek yeme hızınızı düşürebilir ve böylece beynin, doyduğunuzu anlaması için zaman kazanabilirsiniz. Yemek sırasında arkadaşlarınızla güzel bir sohbet konusu bularak da yeme hızınızı düşürebilirsiniz. Böylece toplamda daha az kalori almış olursunuz.


Kilo vermek

 

Büyük seçimlerden kaçının

 

Hazır menülü çoğu lokantada ve fast food restoranda patates kızartması ya da içecekleri büyük boy isteyip istemediğimiz sorulur. Seçimleri büyük boy yapmayın. Az parayla çok alışveriş yapma çabası içine girmeyin. Unutmayın ki harcamadığınız her bir kalori vücudunuzda yağ olarak depolanacak. Böylece kısa vadede kâr ettiğinizi düşünürken uzun vadede büyük zarara uğramış olacaksınız.