DiyetManşet

13 kilo veren Gülden Hanım anlatıyor

797views

Çalışırken kilo vermekKilo verenlerin gerçek hayat hikayelerinden birini daha sizinle paylaşıyoruz: Takipçimiz Gülden Hanım, nasıl kilo verdiğini ve özellikle göbek yağlarını nasıl erittiğini açıklıyor. Hayatınızı değiştirmeye şimdi başlayın, siz de zayıflama başarısını yaşayın!

Diyete Başlıyorum: Ne kadar sürede kaç kilo verdiniz?

Gülden Hanım: Öncelikle, kilo vermek isteyen arkadaşlarımı sevgiyle selamlıyorum. Ben, 2 ay içerisinde tam 13 kilo verdim; zayıflamaya devam ediyorum. 98 kilo ile başladığım diyet yolculuğumda şu an 85 kiloyum ve neler yaşadığımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Diyete Başlıyorum: Kilo vermeye nasıl karar verdiniz?

Ben de sizler gibi fazla kilolarımdan şikayetçiydim. Özellikle göbeğimde kat kat yağlar birikmişti, bu beni çok üzüyordu ama bir türlü diyete başlayamıyordum. Günde 2 litre su içmem gerektiğini biliyordum ama bunu bile yapamıyordum. Fikrimi değiştiren ve bana güç veren, “Diyete Başlıyorum” sayfasında “10 kilo verdim”, “Sayenizde 8 kilo verdim” gibi mesaj gönderen kişiler vardı. Eğer onlar yapıyorsa, ben de yapabilirim diye düşündüm.

2 ayda 13 kilo veren Gülden Hanım'ın dönüşüm fotoğraflarına dikkatle bakınız
2 ayda 13 kilo veren Gülden Hanım’ın dönüşüm fotoğraflarına dikkatle bakınız
Diyete Başlıyorum: Sizler kimler yardım etti?

Temiz beslenmeye dair doğru bilgilerim olmadığını fark ettim. Örneğin, bulgur pilavının yanında ekmek yiyebiliyordum veya kahvaltıyı atlayıp oradan kazandığımı düşündüğüm 500 kaloriyi tatlı yiyerek kullanıyordum. Anladım ki benim doğru bilgilere ihtiyacım var. Bunun için de hemen ‘Diyete Başlıyorum’ web sayfasına girdim. Buradaki önerileri merakla okudum ve önemli yerleri not aldım. İnançla ve istekle bu yola başladığımda kesinlikle başaracağımı söylediğinde, bana inanan birileri olması beni mutlu etti ve Pazartesi gününe ertelemeden o gün diyete başladım. Tabii ki kendime güvendim, Allah’a güvendim ve dua ettim.

Diyete Başlıyorum: Alışkanlıklarınızı nasıl değiştirdiniz?

Normalde çok yemeye ve az hareket etmeye alışmıştım. Yavaş yavaş kendimi yeni düzene hazırladım. Örneğin, kahvaltıda 3 dilim ekmek yiyordum, ilk gün bunu 2 dilime düşürdüm. Hiç yürümüyordum, ilk gün 15 dakika yürüdüm. Her gün çikolata veya sütlü tatlı yiyordum, ilk gün bir tanesini azalttım. Yani, vücudumun ve ruhumun yeni düzene geçmesi için kendime zaman tanıdım. Aklımda hep bebekken önce emeklediğimiz sonra yürümeye sonra koşmaya başladığımız geliyordu. Beslenmede kendimi bir bebek gibi gördüm ve adım adım kendimi geliştirdim.

Diyete Başlıyorum: Motivasyonu nasıl sağladınız?

Biliyorum birçok insan diyette motivasyon sağlamakta zorlanıyor ama bu çaresi tekrar yapmak, pratik yapmak. Kendime güvendim, inandım, zorlansam bile doğru olanı yapmayı sürdürdüm. Çünkü bir amacım vardı: Beni mahveden, üzen, istediğimi giymemi engelleyen bu kilolardan kurtulmak!

Su içmeyi hatırlamak için telefonuma saat başı alarm kurdum ve büyük bardak su içtim. Canım tatlı istediğinde içimden yüze kadar saydım ve tatlı isteğinin geçtiğini gördüm. Dayanılmaz anlara geldiğinde ise hurma, incir, kuru erik gibi bir meyve yedim. Kendimi tok hissetmek için ara öğünlerimde yoğurt, süt veya kuruyemiş yedim ama mutlaka günde 14-15 bardak su içtim.

Diyete Başlıyorum: Kilo vermeyi sürdürmek için ne yaptınız?

Ne zaman canım tatlı istese, hemen gidip aynanın karşısına geçip kendime baktım. Kolumdaki, bacağımdaki yağları inceledim. Çok gevşek görünüyorlardı ve iriydim. Kendimi kıyafetlerin arkasına saklamaktan bıkmıştım. Bunlardan kurtulmanın yolu vardı: benim için faydalı ve doğru olanı yapmak. Bir seçim yaptım ve kendime hep şunu sordum: “Her yeri yağlı bir vücut mu istiyorsun? Hayır! O zaman seni yağlandıran, kilo aldıran, mutsuz eden düşmanlarını yanına yaklaştırma. Tatlı, hamur işi, kola… Bunca zaman yedin ne oldu? Onlara bağımlı oldun, şişman oldun, her yerden yağ fışkıran biri oldun. Düşmanı gör, kendine yaklaştırma” diye kendi kendime konuştum hep.

Diyete Başlıyorum: Kilo vermek için neler yaptınız?

Her öğünden 15 dakika sonra yeşil çay, beyaz çay veya melisa çayı içtim. Her fırsatta ayağa kalktım ve yerimde 10 dakika yürür gibi yaptım. Böylece kalori yakmaya ve o gün yediğimi eritmeye başladım. Canım abur cubur istediğinde dişimi sıktım ve bunların benim için çok zararlı olduğunu kendime söyledim. Sonuçta onları yemesem zayıflayacağımı biliyordum ve ben bu defa zayıflamayı çok istiyordum. Su içtim, ev temizliği yaptım, dolabımı topladım, bilgisayarımı düzenledim, yürüyüş yaptım, kitap okudum, mesaiye kaldım ve beni yemekten uzaklaştıracak her türlü aktiviteye yöneldim, aklımı meşgul ettim.

Diyete Başlıyorum: Özel uyguladığınız kürler var mıydı?

Evet! Sizin yoğurt kürü, metabolizma hızlandıran çay, tarçınlı süt gibi özel kürlerinizden çok fayda gördüm. Tüm çevreme, arkadaşlarıma tavsiye ettim. Yoğurt kürü gerçekten çok hızlı ödem söktürüyor, ertesi gün tartıda eksik kilo görmek çok güzel bir his. Metabolizma hızlandıran çay aşırı iştahı ve tatlı isteğini kesiyor. Hepsi bana çok ama çok yardımcı oldu.

yag-yakici-yogurt-banner

Diyete Başlıyorum: Peki neler yediniz, nasıl beslendiniz?

Facebook sayfanızda Arzu Hanım’ın paylaştığı haşlanmış yumurtalı, krepli kahvaltıları kendime örnek aldım. Güne çok doyurucu kahvaltılar yaparak başladım. Öğle yemeğimi geç yedim ve akşam yemeğini çok hafif tamamladım. Örneğin, tavuk suyuna çorba ve mevsim sebzelerinden birini zeytinyağlı yemeğini yedim. Uyumadan önce açlık krizi yaşamamak için bir kase yoğurt yedim veya bir bardak süt içtim. Bitki çaylarını istediğim kadar içebiliyordum. Rahat uyumak ve tok hissetmek için rezene, melisa, papatya gibi sakinleştirici çayları içtim. Hem vücudum temizlendi hem de kilo vermem hızlandı.

Diyete Başlıyorum: Sosyal hayatta diyete nasıl devam ettiniz?

Arkadaşlarımla dışarı çıkacağım veya misafirliğe gideceğim zamanlarda diyette olduğumu onlardan sakladım. Çünkü daha önce denemelerimde gördüm ki ne zaman diyetteyim desem, “aman ye bir şey olmaz” diyorlardı, ben de dayanamayıp yiyordum ve sonuç hüsran oluyordu. Elbette gözüm yiyeceklerde kalmasın diye yanlarına gitmeden önce karnımı sağlıklı bir şeyler yiyerek doyuruyordum. Örneğin, bir bardak ayran ve 4 adet ceviz yiyerek karnımı doyuruyor, nefsimi köreltiyordum. Böylece yanlarındayken “ben daha yeni yedim ama senin hatrın için bir parça alabilirim” diyerek o günü zararsız kapatıyordum.

Diyete Başlıyorum: Yoldan çıktığınız zamanlar oldu mu?

Elbette, ben de insanım ve hata yaptığım, diyetimi bozduğum zamanlar oldu. Ama hemen telafi etmek için harekete geçtim. Mesela dayanamayıp çikolata mı yedim? Hemen bunun için fazladan 2 bardak su içtim. Hızlı bir şarkı açıp dans ettim.

Ara öğünümü evde unuttuğum zamanlar da oldu: Hemen markete gidip bir porsiyonluk süt ve biraz beyaz leblebi alıp ara öğünümü yaptım.

Bir haftayı hata yapmadan yaşadığımda çok sevdiğim bir yemek veya içecekle kendimi ödüllendiriyorum. Zaten bize kilo aldıran haftada bir kez yediğimiz bir kase muhallebi veya çikolata değil; onu her gün ve çok yüksek miktarda yememizdir. Ben kendime ‘DUR’ diyebilmeyi ve ‘HAYIR’ demeyi öğrendim.

Diyete Başlıyorum: Ne kadar spor yaptınız?

Boyuma göre kilom çok yüksek olduğu için ilk önce yürüyüşle başladım. Ama bu, açıkhavada yürüdüğüm anlamına gelmesin. Elbette imkanım varsa çıktım ama çıkamıyorsam, evde koltuğun etrafında 100 tur atıyorum ve hızlı tempoda yürüyorum. Mezdeke türünde şarkılar açıp dans ediyorum. Spor yapma süremi her gün biraz daha artırıyorum.

Yine evde fitness yapıyorum. Yerimde koşarak veya ip atlayarak nabzım yükseldikten sonra ilk gün 5 adet sonraki gün 8 adet diyerek üçer üçer artırdığım squat hareketini yapıyorum. Böylece karnım hem bacaklarım çalışıyor. Bu da bana masrafsız spor yapma imkanı tanıyor.

[quote_center]Diyete Başlıyorum’a özel teşekkürlerim var![/quote_center]

Kilo verme sürecimde bana destek olan ‘Diyete Başlıyorum’ ailesine çok teşekkür ediyorum. Genel hatlarıyla zayıflamak ve 13 kilo vermek için yaptıklarım bunlar. Zaten daha fazla bilgiyi “Diyete Başlıyorum” haberlerinde bulabilirsiniz. Ama gördüğünüz gibi biraz değişiklik bile 13 kiloyu 2 ayda vermeyi sağlıyor. Neden siz de zayıflamayasınız ki? Bence hemen şimdi benim yaptıklarımı yapın ve yeni vücudunuza kavuşun.

diyetsiz-zayiflama-banner